مجله زندگی

آنتوریوم

آنتوریوم

موضوع این نوشته آشنایی با گل آنتوریوم و شرایط نگهداری از آن مثل آبیاری ، رطوبت ،خاک ،کود،نور،دما روش های تکثیر و آفات و بیماری های آن است.

آنتوریوم

کمتر کسی است که عاشق گل و گیاه باشد و گل زیبای آنتوریوم با آن زیبایی و خاص بودن و تنوع رنگ آشنایی نداشته باشد. موضوع این نوشته از دلبرانه آشنایی با گل آنتوریوم ، و شرایط نگهداری از آن مثل آبیاری ، رطوبت ، خاک ، کود ، نور ، دما ، روش های تکثیر و آفات و بیماری های آن است . امیدوارم این نوشته برای طرفدارن پرورش گلهای آپارتمانی مفید باشد.

بسم الله الرحمن الرحیم 

آموزش نگهداری از گل آنتوریوم

گل آنتوریوم (۲)

گل آنتوریوم (۳)

گل آنتوریوم اصلا نور خورشید را دوست ندارد و باعث خراب شدنش می شود . بهترین نور برای گل آنتوریوم که باعث آسیب نرسیدنش می شود ، باید در پشت پنجره و یا در بالکن قرار بگیرد که نباید نور مستقیم به آن تابش کند .

بهترین دما برای این گل آنتوریوم ، دمای ۲۱ درجه سانتی گراد می باشد که در طول سال اگر در این دما بماند ، رشد خوبی را خواهد داشت . گیاه در فصل بهار شروع به گلدهی می کند ولی بهتر است در بهمن ماه گیاه را سرما دهید تا بتواند در فصل بهار رشد خوبی را داشته باشد . در چنین مواقع باید دما ۱۶ درجه سانتی گراد باشد .

گیاه باید در فصل تابستان و بهار ، هفته ای ۱ الی ۲ بار آبیاری شود و در زمستان نیز باید یک بار در هفته باشد و نباید بیشتر باشد ، زیرا باعث پوشیده شدن برگ هایش می شود .

برای تامین رطوبت این گیاه می توانید از دو روش استفاده کنید . اولین روش که روزانه گیاه را غبار پاشی کنید و این غبار پاشی باید به دور از نور خورشید باشد . روش دوم اینکه تشتی را پر از آب و سنگ ریزه کرده و گیاه را در آن قرار دهید . گیاه می تواند از این دو روش رطوبت خود را تامین کند .

برای تغذیه گل آنتوریوم باید از کود های مخصوص آنتوریوم استفاده کنید که باید آن را با آب مخلوط کرده و هفته ای ۱ بار به گل دهید . کود می تواند به رشد گل کمک کند .

بهترین و عالی ترین خاک که به رشد گیاه کمک می کند ، ترکیبی از خاک ارکیده و خاک بنفشه می باشد که می تواند به بهتر رشد کردن گیاه کمک کند .

زمان گلدهی گیاه در فصل زمستان به پایان می رسد و باید در فصل زمستان گلدان گیاه را عوض کنید و از خاک جدید استفاده کنید . همچنین حواستان به زه کش گلدان نیز باشد .

در ابتدا گفته شد که برگ ها براق و نیاز به استفاده از مواد براق کننده نمی باشد ، برای تمیز کردن برگ ها بهتر است دستمالی را نم دار کرده و به آرامی روی برگ ها بکشید .

برای تکثیر این گل می توانید از ۲ روش استفاده کنید . از طریق کاشت بذر و بوته .

گیاه اگر گلدهی اش بیشتر باشد به سمت پاجوش می رود و گلدهی اش کم و در آخر خراب می شود . هر ۶ ماه یک بار پا جوش را بررسی کرده و آن ها را جدا کرده و در گلدان های دیگر بگذارید . برای گلدهی بهتر گل ، باید قرص ال دی را در آب مخلوط کرده و ماهی ۲ بار به گل دهید .

Anthurium andreanum / Groکe Flamingoblume,

خاک کمبود کود دارد و باید دفعات کود دهی را بیشتر کنید تا گیاه مانند قبل شود و گل های بیشتری را دهد .

دو علت دارد که گل ها تشکیل نمی شود . علت اول اینکه گیاه در محلی قرار دارد که اصلا نور تابش نمی کند و باید گیاه را به محلی پر نور تر ببرید . علت دوم اینکه گیاه را بیش از اندازه آبیاری کرده اید و باید بین دو آبیاری فاصله بی اندازید .

علت آن لکه ها قارچ می باشد که باید برای خلاص شدن از شر قارچ ها ، از سم یا محلول قارچ کش استفاده کنید . سم را روی دستمالی بریزید و به آرامی روی برگ ها بکشید . اگر دیدید که این سم جواب گو نمی باشد ، بهتر است برگ ها را حذف کنید تا باعث خراب شدن برگ های دیگر نشود .

خاک از کود بیش از اندازه ای برخوردار می باشد و در فصل زمستان باید حتما گلدان و خاک را عوض کنید تا باعث خراب شدن گل نشود .

به دو علت بستگی دارد . علت اول اینکه گیاه را در محلی سرد قرار داده اید که باید گیاه را به محلی گرم تر ببرید و علت دوم آبیاری گل بیش از اندازه می باشد که باید بین دو آبیاری فاصله بی اندازید .

گیاه تشنه می باشد ، بهتر است دفعات آبیاری را بیشتر کنید و همچنین رطوبت گیاه را نیز تامین کنید .

هوا سرد است و گیاه را پشت شیشه قرار داده اید ، بهتر است گیاه را به محلی گرم تر ببرید .

علت این زخم ها آفت می باشد که باید هر ۱۴ روز ۱ بار گیاه را سم پاشی کنید و یا اینکه سم را به پارچه ای آغشته کرده و به جا هایی که این زخم ها وجود دارد بکشید .

برای از بین رفتن این حشرات می توانید هفته ای ۲ بار گیاه را سم پاشی کنید . در هنگام سم پاشی به گیاه توجه کنید تا مشکلی پیش نیاید .

علت آن خشک بودن هوا می باشد که باید غبار پاشی را انجام دهید . همچنین یادتان باشد که نباید غبار پاشی در برابر نور خورشید باشد .

آن تار عنکبوت ها کنه های قرمز می باشد . برای خلاص شدن از شر این کنه ها ، می توانید هفته ای ۱ الی ۲ بار سم پاشی کنید تا از بین رود . همچنین یادتان باشد که رطوبت نیز حتما تامین شود .

گیاه را در محلی قرار داده اید که رفت و آمد زیاد می باشد و باعث آسیب رسیدن برگ ها شده است ، بهتر است گیاه را به محلی ببرید که رفت و آمد زیاد نباشد .

آن دیسک ها حشرات یا همان آفت می باشد ک باید از سم حشره کش استفاده کنید . برای خلاص شدن از شر این دیسک ها ، بهتر است زخم ها را به مدت ۴۸ ساعت با سم حشره کش خیس کنید و بعد از ۴۸ ساعت آن را بشویید .

اگر نوک برگ ها قهوه ای شده است ، بخاطر کمبود تغذیه می باشد که باید دفعات تغذیه را افزایش دهید . و اگر لکه های قهوه در وسط برگ ها می باشد باید از سم قارچ کش استفاده کنید .

گل آنتوریوم (۴)

گیاه آنتوریوم را می‌ توان با استفاده از بذر تکثیر کرد . در درجه حرارت حدود ۲۰ درجه سانتی‌گراد و حدود ۶ هفته بذر ها جوانه می‌ زنند . روش دیگر تکثیر این گیاه ، تقسیم بوته است .

تکثیر از طریق تقسیم بوته به این صورت است :

گل آنتوریوم (۸)

۱- اگر برگ ها براق بودن خود را از دست داده اند روزانه با آب ولرم برگ ها را آب پاشی کنید .چون علت این امر می تواند هوای خشک باشد .

۲- هرچه پاجوش بزند گلدهی آن کمتر می شود پس پاجوش های آن را جدا کنید و در گلدان جدا بکارید .

۳- سه گرم پودر آهن را با یک قرص ال دی در یک لیتر آب حل کنید و هر ماه به آن بدهید تا همیشه گل بدهد .

۴- شاخه ی گل آنتوریوم دوام زیادی دارد به همین علت از آن در دسته گل ها زیاد استفاده می شود .

گل آنتوریوم (۶)

بیشتر بخوانید :

وریزیا | نگهداری از گل وریزیا (آبیاری،نور،خاک،کود،تکثیر)

شیپوری | نگهداری از گل شیپوری (آبیاری،نور،خاک،کود،تکثیر)

لیزیانتوس | نگهداری از گل لیزیانتوس (آبیاری،نور،خاک،کود،تکثیر)

محبوبه شب | نگهداری از گل محبوبه شب (آبیاری،نور،خاک،کود،تکثیر)

استرپتوکارپوس | نگهداری از گل استرپتوکارپوس (آبیاری،نور،خاک،کود،تکثیر)

گل آنتوریوم (۷)

موارد مهم برای کاشت، نگهداری گل آلوئه ورا در آپارتمان

گیاهان مقاوم آپارتمانی را بشناسید !! (۲۰ گل خانگی کم توقع)

چگونه از گلهای آپارتمانی مراقبت کنیم؟

تکثیر آنتوریوم | چگونه از آنتوریوم را در خانه نگهداری و تکثیر کنیم؟؟ 

تراریوم یا باغ شیشه ای | چگونه درون بطری یا تنگ تراریوم بسازیم ؟

آموزش تکثیر و نگهداری کاکتوس | چگونه از کاکتوس در خانه نگهداری کنیم؟؟

چگونه از فیکوس بنجامین در خانه نگهداری کنیم ؟؟

چگونه از گل حساس (گل قهر و آشتی) در خانه نگهداری کنیم ؟؟

چگونه از گل کراسولا خرفه ای در خانه نگهداری کنیم ؟؟

کاشت فلفل در منزل | چگونه در خانه فلفل بکاریم و نگهداری کنیم ؟؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اطلاعات من را ذخیره کن تا در آینده نیازی به ورود اطلاعات نداشته باشم

منبع

آنتوریوم
delbaraneh.com

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا