مجله زندگی

استرپتوکارپوس

استرپتوکارپوس

اینجا در مورد شرایط نگهداری از گل استرپتوکارپوس در خانه زیبا مثل آبیاری ، رطوبت ، خاک ، کود ، دما ، نور و روش های تکثیر آن صحبت خواهیم کرد.

استرپتوکارپوس

گل استرپتوکارپوس گلی بسیار زیبا و دوست داشتنی می باشد که دارای برگ های سبز و گل های صورتی می باشد که طرفدار زیادی دارد . نگهداری از گل استرپتوکارپوس تا حدودی راحت است و می توانید از آن در منزل نگهداری کنید . اینجا در مورد شرایط نگهداری از این گل زیبا مثل آبیاری ، رطوبت ، خاک ، کود ، دما ، نور و روش های تکثیر آن صحبت خواهیم کرد.

بسم الله الرحمن الرحیم 

آموزش نگهداری از گل استرپتوکارپوس

گل پیچانپر آب زیاد میخواد ؟ نور زیاد میخواد ؟ 

گل استرپتوکارپوس (۲)

اسم فارسی گل استرپتوکارپوس چیه؟

گل استرپتوکارپوس (۳)

گل استرپتوکارپوس باید نور کافی را جذب خود کند تا بتواند رشد خوبی را داشته باشد . همچنین یادتان باشد که نباید گیاه را در معرض اشعه خورشید قرار دهید که آسیب بسیار جدی را می زند . علاوه بر قرار دادن در برابر نور آفتاب ، می توانید در زیر چراغ مطالعه نیز قرار دهید . اصولا بوته نباید در مقابل نور مستقیم قرار گیرد . بلکه در برابر نور غیر مستقیم و در جهت شمال شرقی و شمال غربی قرار می گیرند .

گل استرپتوکارپوس می تواند دما را تا ۲۴ درجه سانتی گراد تحمل کند و رشد خوبی را داشته باشد . گیاه باید در تابستان در دمای ۲۰ درجه سانتی گراد و در زمستان نیز باید در دمای ۱۶ درجه سانتی گراد قرار بگیرد . بنابراین در طول سال در دمای اتاق قابل نگهداری است و در صورت افزایش دما به بیش از ۲۴ درجه سانتی گراد ، گلدان در بستری از شن مرطوب قرار می گیرد . در دمای پایین تر از ۱۳ درجه سانتی گراد وارد مرحله رکود می شود .

در فصل تابستان باید خاکش خیس باشد و نباید بگذارید که خاکش خشک شود . باید هفته ای ۳ الی ۴ بار در هفته گیاه را آب دهید . برای آبیاری گیاه باید از آب ولرم استفاده کنید که به رشد گیاخ کمک می کند . زمانی که گیاه را آبیاری کردید نگذارید آب روی برگ ها باقی بماند . در فصل زمستان نیز باید هفته ای ۱ بار گیاه را آبیاری کنید و باید حتما بین دو آبیاری فاصله بی اندازید . پس تلاش کنید آبیاری به طور منظم صورت گرفته و ضمنا قبل از آبیاری از خشک شدن بخش سطحی خاک گلدان اطمینان حاصل کنید . در صورت وارد شدن گیاه به مرحله خواب بایستی از میزان آبیاری کاسته شود .

گل استرپتوکارپوس علاقه بسیار زیادی را به رطوبت دارد و یکی دیگر از علاقه مندی های گل می باشد . می توانید برای رطوبت گیاه از دو روش استفاده کنید. روش اول اینکه گیاه را ۲ بار در هفته غبار پاشی کنید و یادتان باشد که غبار پاشی باید به دور از نور خورشید باشد تا به گیاه آسیبی نرسد . روش دوم اینکه می توانید تشتی را پر از آب کرده و در زیر گلدان قرار دهید .

برای تغذیه گل استرپتوکارپوس باید از کود هایی که مخصوص گل های زینتی می باشد استفاده کنید . باید این تغذیه را ماهی ۲ الی ۳ بار به گیاه دهید تا رشد خوبی را داشته باشد .

می توانید برای خاک گل استرپتوکارپوس از چند ترکیب استفاده کنید که این ترکیب شامل ۴ پیمانه پیت و ۱ پیمانه شن درشت را مخلوط کردن و در داخل گلدان بریزید . این ترکیب به رشد بهتر گل کمک بسیار زیادی را می کند .

باید هر سال در فصل بهار گلدان گیاه را عوض کنید تا رشد خوبی را داشته باشد . علاوه بر عوض کردن گلدان ، باید خاک را نیز عوض کنید .

برای تمیز کردن برگ ها می توانید از غبار پاشی و آب استفاده کنید . همچنین یادتان باشد که نباید به هیچ عنوان از مواد براق کننده استفاده کنید . زیرا آسیب بسیار جدی را به گل وارد می کند .

باید در آخر فصل تابستان گیاه را قلمه بزنید و در بهار نیز می توانید بوته های گیاه را تقسیم کرده و از این گل چندین گلدان داشته باشید .

برگ های موجود در پایین گیاه با گذشت زمان ممکن است زرد شوند که طبیعی است و باید آن ها را از گیاه را جدا کرد تا گیاه از قسمت بالا برگ های جدید بدهد . گل های خشکیده را نیز از گیاه جدا کنید .

این موضوع دو علت دارد . علت اول اینکه گلدان بسیار بزرگ می باشد که باید تا مدتی گلدان را عوض نکنید و علت دوم اینکه تغذیه مصنوعی بسیار زیاد بوده است که باید آن را کم یا متوقف کنید .

آبیاری بیش از اندازه می باشد که نباید گلدان را باتلاق درست کنید و همچنین بهتر است بین دو آبیاری فاصله بی اندازید .

علت قهوه ای شدن برگ ها و ریزش گل ها ، بخاطر گرم بودن محل قرار گیری اش می باشد که باید گیاه را به محلی خنک تر ببرید و غبار پاشی را نیز هفته ای ۱ الی ۲ بار به دور از آفتاب قرار دهید .

علت ظاهر نشدن گل ها ، بخاطر نبودن نور می باشد که باید گیاه را به محلی پر نور تری ببرید و همچنین نباید در معرض نور مستقیم خورشید قرار بگیرد .

علت آن قارچ می باشد که این قارچ ها بر اثر سرد بودن هوا می باشد که می توانید از سم قارچ کش استفاده کنید . و زمانی که از سم استفاده می کنید بهتر است گلدان را در محل گرم تر قرار دهید و غبار پاشی را قطع کرده و آبیاری را کاهش دهید .

علت آن سرد بودن هوا می باشد و یا حتی امکان دارد بخاطر کثیف بودن که باید گیاه را به محلی بهتر و گرم تر ببرید .

می توانید با کمک سم پاشی از شر این حشرات خلاص شوید و در هنگام سم پاشی دقت کافی را داشته باشید .

سیاه شدن برگ ها به دو عامل بستگی دارد . علت اول اینکه گیاه در محل سردی قرار گرفته است که باید گیاه را به محلی گرم تری ببرید و علت دوم اینکه از مواد براق کننده استفاده کرده اید که اصلا لازم نمی باشد .

آن مواد چسبناک حشرات می باشد که برای خلاص شدن از شر آن ها می توانید از سم حشره کش استفاده کنید که باید هفته ای ۱ بار این کار را انجام دهید .

گیاه تشنه می باشد که باید دفعات آبیاری را بیشتر کنید . یادتان باشد که باتلاق درست نکنید . همچنین زه کش خاک را نیز چک کنید .

گل استرپتوکارپوس (۵)

با استفاده از بذر و یا قلمه برگ می‌توان استرپتوکارپوس را تکثیر کرد .

همچنین گیاهان بالغ را نیز می‌توان در فصل بهار و زمان تعویض گلدان با روش تقسیم بوته به دو یا چند قسمت تقسیم و قطعات را به شکل گیاهی مستقل در گلدان جداگانه کاشت .

گل استرپتوکارپوس (۶)

بیشتر بخوانید : 

گل گوشواره ای | نگهداری از گل کفشک (آبیاری،نور،خاک،کود،تکثیر)

گلوکسینیا | نگهداری از گل گلوکسینیا (آبیاری،نور،خاک،کود،تکثیر)

فوشیا | نگهداری از گل آویز،فوشیا (آبیاری،نور،خاک،کود،تکثیر)

شیپوری | نگهداری از گل شیپوری (آبیاری،نور،خاک،کود،تکثیر)

ژینورا |نگهداری از گل شب تاب (آبیاری،نور،خاک،کود،تکثیر)

موارد مهم برای کاشت، نگهداری گل آلوئه ورا در آپارتمان

گیاهان مقاوم آپارتمانی را بشناسید !! (۲۰ گل خانگی کم توقع)

چگونه از گلهای آپارتمانی مراقبت کنیم؟

تکثیر آنتوریوم | چگونه از آنتوریوم را در خانه نگهداری و تکثیر کنیم؟؟ 

تراریوم یا باغ شیشه ای | چگونه درون بطری یا تنگ تراریوم بسازیم ؟

آموزش تکثیر و نگهداری کاکتوس | چگونه از کاکتوس در خانه نگهداری کنیم؟؟

چگونه از فیکوس بنجامین در خانه نگهداری کنیم ؟؟

چگونه از گل حساس (گل قهر و آشتی) در خانه نگهداری کنیم ؟؟

چگونه از گل کراسولا خرفه ای در خانه نگهداری کنیم ؟؟

کاشت فلفل در منزل | چگونه در خانه فلفل بکاریم و نگهداری کنیم ؟؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اطلاعات من را ذخیره کن تا در آینده نیازی به ورود اطلاعات نداشته باشم

منبع

استرپتوکارپوس
delbaraneh.com

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا