مجله زندگی

اسپاتی فیلوم

اسپاتی فیلوم

درمورد شرایط نگهداری از گل اسپاتی فیلوم (نور، آبیاری، رطوبت، خاک، کود، دما و..) + روشهای تکثیر و آفات و بیماری های این گل صحبت خواهیم کرد.

اسپاتی فیلوم

کسانی که اهل پرورش گلهای آپارتمانی هستند (بخصوص در شرایط محیط های آپارتمانی و ساختمان های اداری) میدانند که نگهداری از گیاهانی که گلدار هستند یعنی گل میدهند معمولا برای آنها مقدور نیست چرا گه گیاهان گلداری معمولا شرایط نگهداری سخت تر (مثل نور بیشتر یا رطوبت بالاتر) دارند. اسپاتی فیلوم در این میان یک استثنا است . این گل حتی در شرایط آپارتمانی هم معمولا دوام میاورد و با رعایت نکاتی که در این نوشته خواهد آمد گلدهی هم خواهد داشت. از این گذشته معمولا قیمت مناسبی هم دارد و به راحتی در بازار گل و گیاه یافت میشود. در ادامه در مورد شرایط نگهداری از گل اسپاتی (نور، آبیاری، رطوبت، خاک، کود، دما و..) به همراه روش های تکثیر و درمان آفات و بیماری ها و مشکلات گل فیلوم با شما بیشتر صحبت خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

بسم الله الرحمن الرحیم 

آموزش نگهداری از گل اسپاتی فیلوم

گل اسپاتی فیلوم (۲)

گل اسپاتی فیلوم (۳)

این گیاه آبیاری را خیلی زیاد دوست دارد و باید هفته ای ۲ الی ۳ بار گیاه را آبیاری کنید . اگر بیشتر از دفعات گفته شد گیاه را آبیاری کنید ، باعث بی حال شدن برگ ها و پوسیده شدن ریشه گیاه می شود و حتی امکان دارد برگ ها سیاه شود و زیبایی گل را از بین ببرد . باید بین دو آبیاری گیاه فاصله داشته باشد و زمانی که خاک گیاه خشک شد ، گیاه را آبیاری کنید .

در ابتدا گفته شد که باید گیاه در سایه قرار بگیرد و اگر گیاه بیش از اندازه در سایه قرار بگیرد ، باعث بی حال و خراب شدن گیاه می شود . می توانید گیاه را در بالکن و حیات منزل خود نیز قرار دهید و نور خورشید نیز به گیاه بتابد ، ولی یادتان باشد که نور مستقیم باعث خراب شدن گیاه می شود .

گل فیلوم فلیوم برای مناطق گرم سیر می باشد و بیشتر ترجیح می دهد در مناطق گرم گذاشته و نگهداری شود . به سرما پاییز و زمستان بسیار حساس می باشد و باعث خراب شدن و یخ زدن گل می شود . گل اسپاتی فیلوم می تواند دما های زیر ۱۳ درجه سانتی گراد را تحمل کند و رشد خوبی را نیز داشته باشد .

برای خاک گل اسپاتی فیلوم باید از خاک بسیار سبکی استفاده کنید همچنین علاوه بر سبک بودن خاک ، باید زه کش عالی نیز داشته باشد . همچنین می توانید مقدار کمی از PH اسیدی برای رشد بهتر خاک استفاده کنید . علاوه بر خاک سبک ، این ترکیب از خاک نیز به رشد و گلدهی سریع کمک بسیار زیادی را می کند که این ترکیب ، پیت ، ماسه و خاک برگ پوسیده و خاک باغچه می باشد که به رشد کردن گیاه کمک بسیار زیادی را می کند .

تقسیم بوته گل اسپاتی فیلوم بسیار آسان می باشد ولی راحت تر می توانید آن را افزایش دهید و گلدان های زیبایی از این گل را داشته باشد . تقسیم بوته این گل بیشتر در فصل زمستان و بعد از گلدهی انجام می شود که خیلی سریع رشد و جوانه می زند . همچنین علاوه بر افزایش بوته می توانید بذر های گیاه را در خاک بکارید و از طریق این روش گیاه را نیز افزایش دهید .

زمان گلدهی گل اسپاتی فیلوم بیشتر از ابتدا فصل بهار تا انتهای فصل تابستان می باشد که در این مدت باعث رویش گل های بسیار زیبا و دوست داشتنی می باشد . زمانی که دیدید گلتان بی حال می باشد و در حال خشک شدن برگ ها و گل ها می باشد ، گل را از انتها بچینید تا باعث بهتر رشد کردن برگ ها شود .

بعد از خشک شدن گل ها می توان ساقه آنان را از نزدیکی سطح خاک قطع کرد همچنین برگ های خشکیده و ضعیف را نیز بهتر است که از نزدیکی سطح خاک قطع کنیم .

گونه های از گل اسپاتی فلیوم که دارای گل می باشد حتما باید از تغذیه مصنوعی بسیار زیادی استفاده کند تا بتواند رشد خوب و گلدهی خوبی را داشته باشند . پس بهتر است ماهی ۱ الی ۲ بار از کود کریستالون قرمز برای گیاه خود استفاده کنید .

گل اسپاتی فیلوم (۴)

قهوه ای شدن برگ ها دو حالت دارد ، اول اینکه رطوبت گیاه کم شده است که می توانید از طریق غبار پاشی رطوبت گیاه را تامین کنید و علت دوم اینکه آبیاری گیاه از آبی سنگین می باشد که این آب دارای املاح بسیار زیاد می باشد که به گل آسیب بسیار جدی را وارد می کند .

همچنین زرد شدن برگ ها نیز دو حالت دارد ، اول اینکه گیاه در محلی سرد و خشک بودن هوا قرار دارد که باید گیاه را به محلی گرم سیر ببرید و هوای تازه به گیاه بخورد . دوم اینکه آبیاری گیاه بیش از اندازه می باشد که باید تا زمانی که این مشکل بر طرف شود ، بین دو آبیاری فاصله داشته باشد .

این موضوع بسیار طبیعی می باشد و نمی توان کاری کنیم .

علت این موضوع کم بودن تغذیه مصنوعی می باشد که باید دفعات دادن تغذیه مصنوعی را بیشتر کنید و هر ۲۰ روز یک بار به گیاه تغذیه مصنوعی دهید .

این موضوع نیز دو حالت دارد . در ابتدا گفته شد که آبیاری بیش از اندازه باعث پوسیده شدن ریشه و سیاه شدن برگ ها می شود . تا زمانی که گیاه مانند قبل شود ، بین دو آبیاری فاصله بی اندازد . علت دوم اینکه امکان دارد این موضوع بخاطر سرد بودن هوا می باشد که باید گیاه را در محلی گرم تر بگذارید .

لکه های بیضی شکل قهوه ای تیره بر روی پهنه و دم برگ به خصوص در نواحی نزدیک سطح خاک نشانه از بین رفتن اکثر ریشه های گیاه و مرگ گیاه است . عدم آبیاری بیش از اندازه ، تهویه مناسب هوای محل نگهداری گیاه ، استفاده از بسترهای کاشت ضد عفونی شده از جمله راهکارهای جلوگیری از شیوع این بیماری های قارچی است . اما اگر بیماری شروع شد و پیشرفت داشت باید از سموم مناسب قارچکش استفاده کرد .

بیماری های ویروسی موزاییک موجب ظهور لکه های زرد رنگ بر روی پهنه برگ ، بد شکلی برگها و کوچک ماندن قامت گیاه می‌شود .  بیماری ویروسی راه حل ندارد و تنها باید گیاه آلوده را از بین برد .

گل اسپاتی فیلوم (۵)

اسپاتی فیلوم را هم به روش تقسیم بوته و هم به روش کاشت بذر میتوان تکثیر کرد:

گل اسپاتی فیلوم (۶)

در طی تابستان به آبیاری و غبارپاشی منظم نیاز دارد . خاک گلدان نباید خشک شود و همیشه باید مرطوب نگه داشته شود اما این به معنی خیس و غرقاب شدن خاک نیست . محیط خیس و آبیاری بیش از اندازه موجب پژمردگی حاشیه برگها  و سپس تمامی برگ و افتادن برگ ها و گاهی سوختن و سیاه شدن نوک و حاشیه برگ ها خواهد شد .

توجه داشته باشید که اسپاتی فیلوم در محیط های پر نور به آبیاری بیشتر و در محیط هایی با نور کمتر به آبیاری کمتر نیاز دارند . بهترین راه بررسی سطح خاک گلدان است زمانی که سطح خاک تا عمق ۲٫۵ سانتی متری در حال از دست دادن رطوبت است باید گیاه را آبیاری کرد . با رسیدن زمستان و کاهش نیاز گیاه به آب باید آبیاری را کاهش داد . در طی فصول گرم فراهم کردن رطوبت محیط به رشد و شادابی این گیاه کمک می ‌کند .

کمبود رطوبت محیط از جمله دلایل قهوه ای شدن برگ های این گیاه است بنابراین علاوه بر غبارپاشی روزانه گیاه می‌توان یک عدد زیرگلدانی را از سنگ ریزه پر کرد سپس تا نیمه دیواره زیرگلدانی در آن آب ریخت و گلدان حاوی گیاه را بر روی سنگ ریزه ها قرار داد توجه داشته باشید که کف گلدان گیاه به هیچ عنوان با سنگ ریزه ها در تماس نباشد . آب داخل زیرگلدانی به تدریج تخلیه شده و رطوبت بیشتری در هوا شکل خواهد گرفت .

گل اسپاتی فیلوم (۷)

بیشتر بخوانید : 

پپرومیا چروک | نگهداری از گل پپرومیا چروک

فیتونیا | نگهداری از گل فیتونیا یا رزیدل 

گل کاغذی | نگهداری از گل کاغذی 

نخل اریکا | نگهداری نخل اریکا

آرالیا | نگهداری از گل آرالیا 

گل اسپاتی فیلوم (۸)

موارد مهم برای کاشت، نگهداری گل آلوئه ورا در آپارتمان

گیاهان مقاوم آپارتمانی را بشناسید !! (۲۰ گل خانگی کم توقع)

چگونه از گلهای آپارتمانی مراقبت کنیم؟

تکثیر آنتوریوم | چگونه از آنتوریوم را در خانه نگهداری و تکثیر کنیم؟؟ 

تراریوم یا باغ شیشه ای | چگونه درون بطری یا تنگ تراریوم بسازیم ؟

آموزش تکثیر و نگهداری کاکتوس | چگونه از کاکتوس در خانه نگهداری کنیم؟؟

چگونه از فیکوس بنجامین در خانه نگهداری کنیم ؟؟

چگونه از گل حساس (گل قهر و آشتی) در خانه نگهداری کنیم ؟؟

چگونه از گل کراسولا خرفه ای در خانه نگهداری کنیم ؟؟

کاشت فلفل در منزل | چگونه در خانه فلفل بکاریم و نگهداری کنیم ؟؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اطلاعات من را ذخیره کن تا در آینده نیازی به ورود اطلاعات نداشته باشم

منبع

اسپاتی فیلوم
delbaraneh.com

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا