اولتیماتوم سه ماهه بایدن برای یافتن منشا کرونا

اولتیماتوم سه ماهه بایدن برای یافتن منشا کرونا

رئیس جمهور آمریکا از جامعه اطلاعاتی این کشور خواست تا سه ماه آینده منشا شیوع ویروس کووید-۱۹ را بیابند.

اولتیماتوم سه ماهه بایدن برای یافتن منشا کرونا

به گزارش گروه بین الملل باشگاه خبرنگاران جوان، «جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا، با انتشار بیانیه‌ای خواستار یافتن منشأ شیوع جهانی ویروس  کرونا تا ۹۰ روز آینده شد.

بایدن در این بیانیه از جامعه اطلاعاتی آمریکا خواست «تا تلاش‌های خود را مضاعف کرده و تا ۹۰ روز آینده گزارش خود درباره منشا شیوع ویروس کووید-۱۹ را به او ارائه دهند.»

پیشتر بایدن اعلام کرده بود جامعه اطلاعاتی آمریکا درباره منشأ کرونا اختلاف نظر دارد و مناقشاتی میانشان مطرح است که به دوستگی جامعه اطلاعاتی آمریکا درباره این مسئله منجر شده است.

البته رئیس‌جمهور آمریکا درباره این دو رویکرد جزئیاتی ارائه نکرده است، اما خواستار تحقیقات درباره منشأ این ویروس و جزئیاتی ازقبیل ایجاد آن بر اثر عاملی حیوانی، یا در آزمایشگاه شده است.

بایدن در بخشی از سخنان خود گفته بود: «ما، متحدان و شریکانمان خواستار مشارکت چین در تحقیقات برای شفاف‌سازی هستیم و می‌خواهیم تمام اطلاعات در اختیار پژوهشگران قرار گیرد.»

همچنین روز گذشته دو مقام کنگره آمریکا اعلام کردند: «کمیته اطلاعات در سنای آمریکا و مجلس نمایندگان این کشور در حال اجرای تحقیقات خود درباره منشأ ویروس کووید-۱۹ و نحوه پاسخگویی دولت آمریکا به بحران ناشی از آن هستند.»

سه منبع دولت آمریکا نیز هشدار دادند نهاد‌های جاسوسی آمریکا هنوز هم به هیچ نتیجه‌ای درباره ریشه این ویروس نرسیده‌اند.

ویروس کووید-۱۹ اولین بار اواخر سال ۲۰۱۹ در ووهان چین گزارش شد. پس از آن مناقشات بسیاری میان آمریکا و چین بر سر منشا اصلی کرونا بوجود آمد.

در آن زمان «دونالد ترامپ» رئیس جمهور وقتِ آمریکا، از الفاظی مانند «ویروس چینی»، «آنفلوانزای چینی» و «کونگ فلو» برای این ویروس استفاده کرده و به چینی‌ها توهین می‌کرد.

از همین رو به تازگی سازمان «حقوق مدنی آمریکایی‌های چینی‌تبار» از او به دلیل ادعا‌های بی‌اساسش درباره منشاء کرونا و الفاظ توهین‌آمیز او در این باره، شکایت کرده و غرامت ۲۲ میلیون دلاری درخواست کرده‌است.

در دادخواست این موسسه آمده است: ترامپ نباید از لفظ «ویروس چینی» استفاده می‌کرد، زیرا تاکنون مشخص نشده منشاء اصلی این ویروس کجا بوده است.

پیشتر «تدروس آدهانوم» دبیرکل سازمان بهداشت جهانی با بعید دانستن این فرضیه ترامپ که ویروس کرونا از آزمایشگاهی در چین منتشر شده، اعلام کرد: «آمریکا قصد دارد یافته‌های مأموریت کارشناسان از چین را بررسی کند.»

ماه گذشته «آنتونی بلینکن» وزیر خارجه آمریکا، مدعی شد که چین با کارشکنی در روند دسترسی کارشناسان سازمان جهانی بهداشت به اطلاعات، موجب تشدید همه‌گیری ویروس کرونا در جهان شد.

این در حالیست که در ماه مارس ۲۰۲۱ گروه تحقیقاتی سازمان جهانی بهداشت در سفری به چین گزارشی منتشر و اعلام کرد «احتمال آنکه ویروس کووید-۱۹ از آزمایشگاهی در ووهان چین به بیرون درز کرده باشد بسیار ناچیز است.»

انتهای پیام/

منبع خبر

اولتیماتوم سه ماهه بایدن برای یافتن منشا کرونا
www.yjc.news

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا