مجله زندگی

روش پخت ته چین اسفناج

روش پخت ته چین اسفناج

ته چین ها جزء پرطفدار ترین غذاهای ایرانی محسوب می شوند. ته چین به دلیل ظاهر زیبایی که دارد بسیار اشتها آور است و در مهمانی های مهم از ته چین بسیار استفاده میشود به دلیل اینکه رنگ و لعاب میز و یا سفره را چند برابر می کند. ته چین انواع و اقسام زیادی دارد. در شهر های مختلف با روش های گوناگون تهیه می شود.

روش پخت ته چین اسفناج

ته چین یکی از غذاهای اصیل ایرانی است که طرفداران زیادی دارد. ته چین را با مواد و ترکیبات مختلفی تهیه می کنند و انواع متفاوتی دارد. برای درست کردن ته چین، مواد مختلف را لابه لای برنج آبکش می ریزند و دم می کنند. ممکن است برای ته دیگ غذا از ترکیب برنج و ماست و زعفران یا فقط از سیب زمینی استفاده کنند. ته چین اسفناج شمالی یکی از انواع ته چین و از جمله غذاهای لذیذ سنتی است که معمولا همه افراد با هر ذائقه ای آن را می پسندند. این غذا به خاطر وجود اسفناج، خواص فراوانی دارد به خصوص برای بچه ها که اکثرا از خوردن اسفناج امتناع می کنند، ولی اگر از آن در غذایی لذیذ مثل ته چین استفاده کنید، حتما آن را امتحان می کنند.

برای تهیه یک ته چین زعفرانی ، تابه را آماده کنید و روی حرارت lملایم اجاق گاز قرار دهید همراه با مقداری روغن مرغ را درون تابه ریخته و تفت دهید کمی که رنگ مرغ ها تغییر کرد و عوض شد نمک و فلفل و زردچوبه را به آن اضافه کنید سپس مواد را با هم مخلوط کرده تا ادویه حسابی بخورد مرغ برود ، در پایان کمی هم زعفران به مرغ اضافه کنید مرغ که سرخ شد اجاق را خاموش کرده و آنرا کنار قرار دهید .در مرحله بعد ، اسفناج را بصورت جداگانه بپزید و برنج را نیز آبکش نمایید ، درون تابه ای جداگانه پیاز را خرد کرده و تفت دهید سپس اسفناج ها را اضافه کنید کمی نمک و فلفل به مواد زده و باهم تفت دهید .در مرحله بعد ، زرده تخم مرغ و ماست را با هم مخلوط کنید کمی هم زعفران دم کرده با آن مخلوط کنید حالا به این مواد برنج آبکش شده را اضافه کنید ، قابلمه مورد نظر را آماده کرده کف و دیوار آنرا با روغن چرب کنید ، برنج را نصف کرده نیمی از آن را درون قابلمه ریخته و با پشت قاشق فشار دهید تا حالت منسجمی پیدا کند سپس مرغ سرخ شده را اضافه کرده و الباقی برنج را بر روی مرغها ریخته شعله پخش کن را روی اجاق گاز گذاشته و دم کنی را روی قابلمه قرار دهید تا ته چین مجلسی آماده شود .

ته چین اسفناج

برنج را بشویید و با آب ولرم و مقداری نمک خیس کنید. پیاز را خرد کنید و با گوشت و کمی فلفل روی حرارت قرار دهید تا بپزد.حتما هنگام جوشیدن ،کف روی آن را بگیرید. وقتی گوشت پخت آن را صاف کنید و خرد کنید.اسفناج ها را پس از شستن و خرد کردن، در روغن تفت دهید و رب انار را درون مخلوط کنید.برنج را پخته و آبکش کنید.قابلمه مناسب را انتخاب کنید و مقداری روغن داخل آن بریزید و با سیب زمینی حلقه شده کف قابلمه را بپوشانید. سپس با کفگیر نیمی از برنج را روی سیب زمینی ها ریخته و بعد روی آن گوشت و اسفناج سرخ شده بریزید و مجددا بقیه برنج را بریزید. مقداری از آب گوشت را با روغن مخلوط کرده و روی برنج بریزید و سپس آن را روی حرارت ملایم دم کنید. اگر دوست دارید ته چین طعم ترش تری داشته باشد می توانید یک قاشق رب انار به آب گوشت و روغن اضافه کنید وبعد برنج را دم کنید.

منبع

روش پخت ته چین اسفناج
saednews.com

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا