شاخص کل بورس، امروز ۵ خرداد ۱۴۰۰

شاخص کل بورس، امروز ۵ خرداد ۱۴۰۰

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران امروز در نخستین عرضه اولیه یک شرکت بورسی با رشد ۳۹۱۵ واحد روبه‌رو شد.

شاخص کل بورس، امروز ۵ خرداد ۱۴۰۰

فارس: بورس اوراق تهران بعد از ریزش‌هایی که به صورت پیاپی داشت، امروز در اولین عرضه اولیه خود در سال جاری روند رو به رشد به خود گرفته، به گونه‌ای که شاخص کل در پایان معاملات با افزایش ۳۹۱۵ واحد به رقم یک میلیون و ۱۰۹ هزار و ۳۷۰ واحد رسید.

همچنین شاخص کل با معیار هم‌وزن با ۲۹۸ واحد رشد به رقم ۳۸۳ هزار و ۱۴۰ واحد رسید.

ارزش بازار در بورس تهران به بیش از ۴ میلیون و ۴۲۹ هزار میلیارد تومان رسید.

امروز معامله‌گران بیش از ۴.۵ میلیارد سهام حق‌تقدم و اوراق مالی در قالب ۵۰۷ هزار فقره معامله و به ارزش ۳ هزار و ۴۳۱ میلیارد تومان داد و ستد کردند.

اگر ارزش معاملات فرابورس که امروز به بیش از ۱۴۵۵ میلیارد تومان رسید را هم در نظر بگیریم معامله‌گران امروز در دو بازار بورس و فرابورس بیش از ۴ هزار و ۸۸۶ میلیارد تومان معامله کردند.

امروز همه شاخص‌های بورس سبز بودند، اما میزان رشد شاخص‌ها زیر یک درصد بوده است. شاخص کل و شاخص قیمت با معیار وزنی ـ ارزشی ۰.۳۵ درصد رشد کردند، اما همین دو شاخص با معیار هموزن فقط ۰.۸ درصد رشد کردند.

شاخص آزاد شناور ۰.۲ درصد، شاخص بازار اول بورس ۰.۵۲ درصد و شاخص بازار دوم بورس فقط ۰.۱۶ درصد تقویت شدند.

امروز نماد‌های پتروشیمی خلیج‌فارس، مپنا، فولاد مبارکه، فولاد خوزستان، پتروشیمی نوری و بانک ملت به ترتیب بیشترین اثر تقویتی در شاخص بورس را داشتند و نماد سرمایه‌گذاری صندوق بازنشستگی بیشترین اثر کاهشی در شاخص بورس را داشته است.

نماد‌های پرتراکنش در بورس که مورد توجه معامله‌گران قرار گرفته شامل معدنی اپال کانی پارس، پتروشیمی بوعلی‌سینا، توسعه و عمران امید، ایران‌خودرو، سایپا، پالایش نفت اصفهان و دارویی برکت بوده‌اند.

در فرابورس ایران هم امروز شاخص کل ۲۹ واحد رشد کرده و به رقم ۱۷ هزار و ۵۸۲ واحد رسید.

ارزش بازار اول و دوم فرابورس ایران به بیش از یک میلیون و ۱۷۲ هزار میلیارد تومان رسید.

معامله‌گران امروز بیش از ۹۰۶ میلیون سهام حق‌تقدم و اوراق مالی در قالب ۲۷۳ هزار فقره معامله و به ارزش ۱۴۵۵ میلیارد تومان داد و ستد کردند.

امروز نماد‌های پتروشیمی زاگرس، بیمه پاسارگاد، فولاد هرمزگان، آریا ساسول و هلدینگ معدنی خاورمیانه بیشترین اثر تقویتی در شاخص فرابورس را داشته و در سوی دیگر نماد‌های سنگ‌آهن گهرزمین و پتروشیمی مارون به ترتیبت بیشترین اثر کاهشی در شاخص فرابورس را داشته‌اند.

امروز عرضه اولیه شرکت غذایی کوروش به عنوان اولین عرضه اول امسال بورس اتفاق افتاد هر چند باید کاندیدا‌های ریاست جمهوری نسبت به بهتر شدن اوضاع اقتصاد وعده بدهند، اما باید وعده‌ها عملی باشد، به گونه‌ای که یکی از کاندیدا‌ها امروز وعده کرده است سه روزه می‌تواند اوضاع بورس را به حالت اول برگرداند که به نظر می‌رسد همچون سنگ بزرگ علامت نزدن این وعده عملی نباشد.

منبع خبر

شاخص کل بورس، امروز ۵ خرداد ۱۴۰۰
www.entekhab.ir

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا