مجله زندگی

شیخ دیاباته از استقلال رفت!

شیخ دیاباته از استقلال رفت!

درحالی فرهاد مجیدی با سفر دیاباته به فرانسه مخالفت کرده بود این بازیکن بدون اجازه سرمربی و با هماهنگی با برخی مسئولان باشگاه ایران را به مقصد فرانسه ترک کرده است.

شیخ دیاباته از استقلال رفت!

درحالی فرهاد مجیدی با سفر دیاباته به فرانسه مخالفت کرده بود این بازیکن بدون اجازه سرمربی و با هماهنگی با برخی مسئولان باشگاه ایران را به مقصد فرانسه ترک کرده است.

 استقلال در چهارم مهر ۱۳۲۴ در شهر تهران بنیان‌گذاری شد.استقلال در ده فصل اخیر هشت بار جواز حضور در لیگ قهرمانان آسیا را کسب کرده‌است. استقلال پرافتخارترین تیم ایران محسوب می‌شود. استقلال  رکورد پرتماشاگرترین بازی جام باشگاه‌های آسیا و لیگ برتر ایران تا پایان ۲۰۲۰ را شکسته است.استقلال در سال 1370 برای دومین بار قهرمان آسیا شد.

درحالی که فرهاد مجیدی صراحتا به باشگاه استقلال اعلام کرده بود، اجازه خروج شیخ دیاباته را از ایران نمی‌دهد وهمه اخبار بعد از بازی با صنعت نفت نیز حول همین محور مخالفت با سفر دیاباته بود، اما درنهایت مشخص شد این بازیکن بدون اجازه سرمربی استقلال راهی کشورش شده است. فرهاد مجیدی تاکید کرده بود که دیاباته در تهران بماند و تمریناتش را ادامه دهد، اما این بازیکن با هماهنگی با برخی مسئولان باشگاه استقلال راهی کشور فرانسه شد تا با خانواده‌اش دیدار کند. اینکه چرا مسئولان باشگاه استقلال اجازه دادند دیاباته بدون اجازه سرمربی این تیم از ایران به فرانسه برود سوالی است که باید در روز‌های آتی پاسخ آن را یافت.

مهاجم فرانسوی استقلال اگرچه در یکی دو گفت‌وگوی تلویزیونی که طی ماه‌های گذشته داشته فوتبالیستی بسیار خوش اخلاق نشان داده اما او این روزها دلخوری هایی از مسئولان باشگاهش پیدا کرده و به همین خاطر در تمرینات هم شرکت نمی‌کند.

ماجرای شیخ دیاباته یک مسئله مشخص است درباره موضوعات مالی است. این مهاجم مالیایی از ماه‌ها قبل مطالباتش از استقلال عقب افتاده است. مسئولان باشگاه استقلال قبل از شروع رقابت‌های لیگ قهرمانان آسیا به دیاباته قول داده بودند که مطالبات او را بعد از بازگشت از عربستان پرداخت کنند. او نیز پذیرفته بود اما در بازگشت تیم به عربستان بازهم چنین اتفاقی نیفتاد تا دیاباته شاکی تر از همیشه به نظر می‌رسد.

از سوی دیگر دیاباته با وجود همه خصوصیات اخلاقی خوبش اما مهاجمی است که دوست دارد در ترکیب استقلال به طور کامل فیکس باشد. در این خصوص شنیده می‌شود در بازی استقلال و الاهلی عربستان در نخستین دیدار لیگ قهرمانان آسیا وقتی شیخ نیمکت نشین می‌شود، هرویه میلیچ را واسطه می‌کند تا با فرهاد مجیدی و فراز کمالوند(که آن زمان مدیریت فنی آبی پوشان رابرعهده داشت) صحبت کند و دلیل نیمکت نشینی‌اش را بپرسد.

اختلاف پیش آمده در عربستان اما خیلی زود با بازگشت دیاباته به ترکیب اصلی استقلال مرتفع شد. در کنار این مسائل شیخ اما در حالی که بعد از بازگشت از عربستان انتظار داشت مسئولان باشگاه پولش را بدهند، وقتی با وعده‌های پوچ مدیران مواجه شد عصبانی شد. در این شرایط او انتظار داشت در دربی پایتخت در ترکیب ثابت بازی کند و حداقل بخشی از دلخوری‌اش برطرف شود اما این اتفاق هم نیفتاد و فیکس نبودن در دربی نیز بر ناراحتی دیاباته افزود.

در چنین شرایطی دیاباته بعد از دربی پایتخت به بهانه مصدومیت دیگر در تمرینات استقلال حضور پیدا نکرد و مقابل ذوب آهن در دیدار جام حذفی نیز غایب بود. فرهاد مجیدی بعد از بازی با ذوب آهن اعلام کرد که دیاباته را بعد از دربی ندیده و به او گفته‌اند که مصدوم است. این در حالی است که کادرفنی استقلال از مصدومیت دیاباته متعجب هستند ونمی دانند او در جریان کدام بازی و کدام تمرین مصدوم شده است!

این ماجراها ادامه پیدا کرد تا اینکه وقتی مسئولان استقلال صبح پنجشنبه پیگیر حضور دیاباته در تمرینات می‌شوند، او به آنها اعلام می‌کند تا بازی با نفت آبادان به تمرینات می‌رود و بعد از آن با توجه به تعطیلی طولانی مدت لیگ برتر قصد رفتن به فرانسه برای مرخصی دارد. ظاهرا دیاباته مدت دو هفته مرخصی را از کادرفنی طلب کرده که البته این درخواست با مخالفت شخص فرهاد مجیدی مواجه می‌شود.

سرمربی استقلال با توجه به اینکه هربار دیاباته به خارج از کشور سفر کرده برای بازگشت به ایران تاخیر داشته واز طرفی با مشکلاتی از قبیل ناآمادگی جسمانی یا اضافه وزن به ایران برگشته، بهتر است در تعطیلی چندروزه بعد از دیدار با نفت آبادان هم در تهران بماند و به کشورش نرود تا شرایط بدنی‌اش خراب نشود. آخرین بازی که دیاباته برای مرخصی از ایران خارج شد، چند روز در بازگشت به کشور تاخیر داشت و وقتی در تعطیلات نوروز ۱۴۰۰ به تمرینات رسید مصدومیت جزئی نیز داشت و مشخص نبود چرا چنین شرایطی برای او پیش آمده است.

از سوی دیگر مدیران باشگاه استقلال نیز معتقدند دیاباته هربار که به مرخصی رفته، برای بازگشتش چند روز مدیران را معطل کرده وهمین موضوع باعث شده تا بلیت‌های هواپیمایی که برای او خریداری می‌شود بسوزد. دیاباته هربار به بهانه هایی برای بازگشت به ایران تعلل کرده و باعث شده تا باشگاه از نظر مالی نیز به خاطر بلیت‌های برگشت دیاباته ضرر زیادی را تحمل کند.

در نهایت ماجرای مخالفت مجیدی با مرخصی دیاباته هم مزید برعلت شده تا این بازیکن حسابی از دست مسئولان باشگاه ناراحت شود. این مهاجم مالیایی اعتقاد دارد مدیران باشگاه که پولش را پرداخت نمی‌کنند، کادرفنی هم در استفاده از او به عنوان یارفیکس صرف نظر می‌کند و باعث می‌شود که او کمتر به آپشن‌های قراردادی‌اش برای گلزنی و حضور در ترکیب ثابت برسد. از طرفی با درخواست مرخصی‌اش هم مخالفت می‌شود.

این اتفاقات خشم دیاباته را برافروخته و باعث شده تا او تصمیمش برای جدایی از جمع آبی‌ها را بگیرد. اگرچه مسئولان استقلال درخواست دیاباته برای جدایی را تکذیب و اعلام کرد او اخطاری به باشگاه بابت فسخ یک طرفه قراردادش نداده اما مشخص است که با شرایط کنونی دیاباته علاقه‌ای به ماندن در جمع آبی پوشان ندارد.

این مهاجم دو متری فوتبال ایران که در لیگ بیستم به اندازه گذشته فروغ زیادی هم داشته، گفته می‌شود چند پیشنهاد از کشورهای حاشیه خلیج‌فارس دریافت کرده و بدش نمی‌آید برای فصل آینده فوتبالش را در فضایی خارج از فوتبال ایران دنبال کند.

حال باید منتظر ماند و دید طی روزهای آینده چه اتفاقاتی درباره دیاباته رخ می‌دهد؛ از آنجایی که بعید است مجیدی با مرخصی دیاباته بعد از دیدار با نفت آبادان موافقت کند، این شایعه وجود دارد که ممکن است دیاباته بدون هماهنگی با باشگاه ایران را ترک کند و همان کاری را انجام بدهد که هرویه میلیچ در دوران سرمربیگری محمود فکری انجام داد. هرچند که هنوز چیزی در این خصوص مشخص نیست و شاید روزهای دیگر تکلیف مهاجم باتجربه استقلالی‌ها را مشخص کند.

در چارچوب مرحله یک هشتم نهایی، امشب استقلال به مصاف ذوب‌آهن رفت و با نتیجه ۲ بر ۱ پیروز شد.

فرشید اسماعیلی ۲ بار برای استقلال گل زد و دارکوبیدوف تک گل ذوب را به ثمر رساند.

استقلال در این دیدار با چند تغییر به میدان رفت. حسین حسینی درون دروازه استقلال قرار داشت و با یک اشتباه عجیب زمینه‌ساز گل ذوب شد.

تیم فوتبال استقلال شب گذشته و در چارچوب هفته بیست و سوم رقابتهای لیگ برتر در ورزشگاه آزادی به مصاف پرسپولیس رفت که این بازی سرانجام با یک گل به سود سرخ پوشان خاتمه یافت تا شاگردان فرهاد مجیدی بعد از بازگشت از عربستان دومین شکست متوالی را هم در ورزشگاه آزادی تحمل کرده باشند. همچنین این دومین بازی متوالی استقلالی‌ها بعد از بازگشت از آسیا بود که در گلزنی ناموفق بودند.

نگاهی به بازی‌های اخیر استقلال چه در آسیا و چه در لیگ برتر نشان از افت این تیم در فاز تهاجمی و بیگانگی بازیکنان این تیم با کار گلزنی است؛ تا جایی که باید گفت آبی پوشان در ۴ دیدار آخرشان تنها یک بار موفق به گلزنی شده‌اند که آن هم از روی نقطه پنالتی بوده است. شاگردان مجیدی حتی در این ۴ بازی یک بار هم پنالتی خراب کرده‌اند.

آخرین باری که استقلالی‌ها توپ را از خط دروازه یک تیم عبور دادند، دیدار پایانی مرحله گروهی لیگ قهرمانان آسیا بود که آنها در دقیقه ۱۴ از روی نقطه پنالتی گلزنی کردند تا شیخ آخرین گلزن این تیم باشد. آبی پوشان بعد از آن بازی دو بار در لیگ برتر به میدان رفتند که در هیچیک از این دو بازی گلزنی نکردند؛ تا از آخرین گلزنی آنها ۲۵۶ دقیقه گذشته باشد و این در حالی است که آنها در این ۲۵۶ دقیقه ۳ بار دروازه‌شان باز شده است.

آخرین باری هم که این تیم در جریان بازی موفق به گلزنی شد، به دیدار دوم مقابل الدحیل باز می‌گردد که مهدی قایدی در دقیقه ۶۱ گل دوم تیمش را به ثمر رساند تا از آخرین باری که این تیم در جریان بازی موفق به گلزنی شده باشد، ۳۸۹ دقیقه بگذرد؛ این آمارها نشان می‌دهد آبی پوشان مدتی است در کار گلزنی با مشکل مواجه شده‌اند.

پیش از این بسیاری از کارشناسان به وجود برخی نقاط ضعف در ساختار دفاعی آبی پوشان اشاره کرده بودند و حالا چنین به نظر می‌رسد فرهاد مجیدی به جز فکر کردن به حل مشکلات ساختار دفاعی که همچنان به چشم می‌خورد، باید به فکر ترمیم ساختار تهاجمی تیمش هم باشد که مدتی است در آن نیز با چالش‌های جدی مواجه شده است.

بهزاد غلامپور درباره شکست یک بر صفر استقلال مقابل پرسپولیس در هفته بیست‌وسوم لیگ برتر فوتبال، اظهارکرد: ابتدا باید بگویم شرمنده هواداران هستیم. خوب بازی کردیم و توپ‌های بیشتری روی دروازه پرسپولیس آوردیم، اما حریف یک توپ به چارچوب زد و گل شد. حملات استقلال زهردار بود و اصلا مستحق شکست نبودیم. باید زودتر خودمان را برای دیدارهای آینده آماده کنیم.

وی با اشاره به گرفته نشدن پنالتی روی مهدی قایدی گفت: ما کارشناس داوری نیستیم که نظر بدهیم، اما همه کارشناسان داوری گفتند خطا روی قایدی پنالتی بود. متأسفانه محمد رضا اکبریان داور بازی پنالتی صددرصد را نگرفت.

مربی دروازه‌بان‌های تیم فوتبال استقلال در خصوص درگیری‌های اواخر بازی تصریح کرد: همه کنار به بازیکنان استقلال هجوم آورده بودند. یک لحظه تصور کردم بازیکن پرسپولیس (فرشاد فرجی) به سمت فرهاد مجیدی حمله‌ور شده است. این بازیکن را فقط هُل دادم و فیلمش موجود است و هیچ زدنی در کار نبود. کمک داور ظاهرا چشم‌هایش عقابی بود، چون درگیری‌های کنار خط را دید تا اخراج شوم، اما پنالتی استقلال را ندید!

غلامپور در واکنش به استوری آذری جهرمی وزیر ارتباطات علیه استقلال که نوشته نبود: «به نظرم این دو ستاره، سیاره باشند» گفت: آقای جهرمی! شما همین سیاره‌ها را هم ندارید. مجیدی به خوبی جواب او را داده و دیگر لزومی ندارد جوابش را بدهم.

مربی دروازه‌بان‌های استقلال درباره برخی انتقادها به افت رشید مظاهری خاطرنشان کرد: موافق این قضیه نیستم. یکسری کارشناسی‌ها خط‌دهی شده هستند. چطور وقتی مظاهری در آسیا خوب کار کرد، کسی چیزی نگفت؟ من اهل فضای مجازی نیستم، اهمیتی به این صحبت‌ها نمی‌دهم و کارم را انجام می‌دهم.

دربی ۹۵ استقلال و پرسپولیس به دلیل جایگاه دو تیم شرایط خاصی دارد. از یک سو این بازی برای دو تیم مهم است و از سوی دیگر برای سپاهان که مدعی اول قهرمانی محسوب می‌شود. چنانچه دربی مساوی شود وسپاهان نیز یکشنبه آتی بتواند از سد مس رفسنجان عبور کند که احتمالش زیاد است، استقلال به کلی از گردونه رقابت خارج می‌شود وشانس‌های قهرمانی پرسپولیس نیز به حداقل می‌رسد. سوال مهمی که درآستانه دربی شکل گرفته این است که فرهاد مجیدی تیمش را با چه روشی راهی میدان می‌کند؟ ایا او از ۳ مهاجم استفاده می‌کند یا ۲ مهاجم؟

دروازه بان استقلال دراین بازی به طور قطع رشید مظاهری است. در دفاع میانی نیز فرهاد از زوج یزدانی و مردامند استفاده می‌کند. شانس عارف غلامی به دلیل اشتباه‌های مکرری که دربازی‌های بزرگ داشته به حداقل رسیده است. هرچند که احتمال اندکی وجود دارد که دقیقه ۹۰ فرهاد دوباره از غلامی در ترکیب استفاده کرده و مرادمند را نیمکت نشین کند. این احتمال البته کمتر است.

در دفاع راست استقلال احمد موسوی به میدان می‌رود و دردفاع چپ از محمد نادری استفاده خواهد شد. در خط میانی استقلال نیز مسعود ریگی، وریا غفوری، فرشید اسماعیلی و هرویه میلیچ بازی خواهند کرد.  

زوج خط حمله استقلال نیز برای این بازی دیاباته و قایدی خواهند بود. تنها ۱۰ درصد احتمال دارد که مجیدی از ۳ مهاجم استفاده کند و میلیچ را روی نیمکت بنشاند و ارسلان مطهری را برای حضور درترکیب اصلی فرا بخواند. البته احتمال بازی با ۳ مهاجم در دربی به پایین‌ترین سطح ممکن رسیده است و به احتمال زیاد مجیدی از همان روش ۲ مهاجم استفاده خواهد کرد.

ستاره بوشهری استقلال این روزها در ترکیب آبی های پایتخت هرکاری می خواهد انجام می دهد؛ او با تکنیک ناب و مثال زدنی اش و البته تبحر خود در پیدا کردن چارچوب حالا بدون تردید ستاره اول خط حمله استقلال محسوب می شود و محبوبیت زیادی نزد طرفداران ابی پیدا کرده است.

قایدی که در رقابت های لیگ قهرمانان آسیا نیز درخشش خیره کننده ای داشت، حالا شایعات و حواشی زیادی را اطراف خود می بیند. این ستاره که در اوایل فصل هم با پیشنهادهایی از خارج از کشور و به خصوص لیگ قطر مواجه بود، حالا با درخشش در مسابقات آسیایی درباره اش گفته می شود که پیشنهادهایی از خارج از کشور دارد و احتمال لژیونر شدنش در پایان فصل زیاد است.

شایعات درباره احتمال خروج قایدی از استقلال حالا نگرانی ها نزد طرفداران استقلال را بالا برده است. مساله اصلی اما قرارداد بلندمدتی است که این مهاجم با استقلال امضا کرده است. قایدی در زمان حضور در استقلال قراردادی 5 ساله را با آبی های پایتخت بست و تا سال 1402 بازیکن استقلال محسوب می شود.

از این رو او هر زمانی بخواهد از استقلال جدا شود، باید با رضایت کامل باشگاه این انتقال صورت بگیرد. از سوی دیگر در قرارداد قایدی هیچ بندی مبنی بر جدایی در صورت داشتن پیشنهاد از خارج از کشور وجود ندارد و تا اینجای کار مشخص است که شرط جدایی او موافقت مسئولان باشگاه است.

در این شرایط اما با توجه به سن و سالی که قایدی دارد، طبیعی است او بخواهد فوتبالش را در تیم های دیگر دنبال کند و به فکر آینده و پیشرفتش باشد. از این رو بی تردید اگر پیشنهادهای خوبی در پایان فصل جاری از تیم های خارجی به استقلال برسد، او نیز علاقه مند خواهد شد به آنها جواب مثبت بدهد.

اگر قایدی به فوتبال اروپا برود با توجه به قراردادی که او با استقلال دارد، رقمی نیز به عنوان رضایتنامه به باشگاه می رسد که قابل توجه خواهد بود. منتهی مساله اصلی مطالبه هواداران استقلال برای حفظ مهدی قایدی است.

در این زمینه دو روز پیش حجت نظری سخنگوی باشگاه استقلال اعلام کرد که به دنبال حفظ شاکله اصلی تیم برای فصل به خواهند بود و اقدامات برای حفظ بازیکنان را از حالا شروع کرده اند.

از طرف دیگر گفته می شود فرهاد مجیدی سرمربی استقلال نیز تمایلی به جدایی قایدی حتی در صورت لژیونرشدن ندارد و این را به مسئولان باشگاه نیز اعلام کرده است.

با این تفاسیر باید دید در ماه های باقیمانده تا پایان لیگ بیستم چه اتفاقاتی رخ می دهد و ستاره بوشهری آبی ها چه آینده ای خواهد داشت. نگرانی اصلی درباره قایدی این است که او شاید به دیدار های حذفی لیگ قهرمانان و به خصوص مسابقه با الهلال عربستان نرسد. اگر قایدی به خارج از کشور برود و استقلال را ترک کند، در لیگ قهرمانان هم غایب خواهد بود. اتفاقی که هواداران استقلال علاقه ای به محقق شدنش ندارند و باید دید در آینده شاهد چه مسائلی در این باره خواهیم بود.

 با توجه به این‌که در برگزاری اولین جلسه تمرینی پرسپولیس تعویق ۴۸ ساعته به وجود آمده بود شایعاتی پیرامون تعویق دیدار تیم‌های پرسپولیس – سپاهان و به تبع آن دربی پایتخت شنیده می‌شد.

در صورتی که این اخبار و شایعات رسمی شوند، بازی تیم‌های پرسپولیس و سپاهان به جای روز جمعه این هفته، یکشنبه برگزار خواهد شد اما برنامه دیدار تیم‌های استقلال و ذوب آهن بدون تغییر می‌ماند و روز جمعه ۱۷ اردیبهشت به انجام می‌رسد.

همچنین با تعویق دو روزه دیدار پرسپولیس و سپاهان، بازی دربی نیز از چهارشنبه ۲۲ اردیبهشت، به روز جمعه ۲۴ اردیبهشت موکول خواهد شد و پس از آن احتمالا اردوی تیم ملی تشکیل می‌شود.

سازمان لیگ و باشگاه‌های پرسپولیس، استقلال و سپاهان فعلا واکنشی به این شایعات نداشته‌اند.

در روزهای اخیر باشگاه پرسپولیس تاکید داشت که ابتدا باید تیم استقلال بازی معوقه خود مقابل سپاهان را برگزار کند تا دو تیم با تعداد بازی برابر به استقبال دربی بروند اما سازمان لیگ با توجه به فشردگی مسابقات با آن مخالفت کرد.

مسابقات مرحله گروهی لیگ قهرمانان آسیا ۲۰۲۱ امروز(شنبه) به پایان رسید و تیم‌های استقلال، پرسپولیس و تراکتور موفق شدند به مرحله یک هشتم نهایی لیگ قهرمانان آسیا راه پیدا کنند.

استقلال، پرسپولیس و تراکتور به ترتیب باید به مصاف الهلال عربستان، استقلال تاجیکستان و النصر عربستان بروند. در این گزارش نگاه آماری به ۵ بازیکن برتر آبی پوشان پایتخت می‌اندازیم و بهترین‌های استقلال را در مرحله گروهی بررسی می‌کنیم.

*۵ بازیکن برتر استقلال در مرحله گروهی لیگ قهرمانان آسیا ۲۰۲۱ به شرح زیر است:

۱-فرشید اسماعیلی( با کسب ۷.۳۰ امتیاز)

هافبک طراح استقلالی‌ها طبق آمار از ۶ بازی مرحله گروهی لیگ قهرمانان آسیا ۵ بار از ابتدا در ترکیب اصلی آبی‌ها قرار گرفته و به صورت میانگین در هر بازی ۷۹ دقیقه بازی کرده است. اسماعیلی در این ۵ بازی ۳ گل برای آبی‌ها به ثمر رسانده و ۲ پاس گل داده است. با نگاه به آمار تاثیرگذاری این بازیکن، مشاهده می‌شود که در تمام ۵ بازی‌اش موثر ظاهر شده است.

تعداد گل: ۳

پاس گل: ۲

تعداد بازی: ۵

میانگین حضور در هر بازی: ۷۹ دقیقه

میانگین شوت به دروازه: ۲ درصد شوت

میانگین گلزنی در بازی ها: ۰.۶ درصد

۲- مهدی قائدی(با کسب ۷.۱۲ امتیاز)

پدیده استقلالی‌ها بار دیگر توانایی هایش را در لیگ قهرمانان آسیا ۲۰۲۱ نشان داد. دربیل‌های ریز ستاره ایرانی در مرحله گروهی لیگ قهرمانان آسیا هواداران فوتبال قاره کهن را به وجد آورد. قائدی در تمام بازی‌های آبی‌ها در مرحله گروهی بازی کرد. او در این بازی‌ها ۳ گل به ثمر رساند و یک پاس گل داد.

تعداد گل: ۳

پاس گل: یک

تعداد بازی: ۶

میانگین حضور در هر بازی: ۸۶ دقیقه

میانگین شوت به دروازه: ۱.۲ درصد شوت

میانگین گلزنی در بازی ها: ۰.۵ درصد

۳-ارسلان مطهری(۷.۰۸ امتیاز)

مهاجم استقلال در این رقابت‌ها در ۵ بازی حضور داشت و در ۴ بازی به عنوان یار اصلی از ابتدا بازی را شروع کرد. مطهری به عنوان یک بازیساز و طراح ظاهر شد. آمار نشان می‌دهد مهاجم آبی‌ها در ۵ بازی تنها یک گل به ثمر رساند ولی ۳ پاس گل مهیا کرد تا به عنوان مهاجمی بازیساز شناخته شود.

تعداد گل: یک

پاس گل: ۳

تعداد بازی: ۵

میانگین حضور در هر بازی: ۷۳ دقیقه

میانگین شوت به دروازه: ۰.۶ درصد شوت

میانگین گلزنی در بازی ها: ۰.۲ درصد

۴-محمدرشید مظاهری( ۷.۰۷)

مظاهری دروازه بان اصلی استقلال در مرحله گروهی لیگ قهرمانان آسیا بود و در میان ۵ بازیکن برتر آبی‌ها بیشترین سهم را از حضور در داخل زمین دارد. او در ۶ بازی به صورت کامل ۹۰ دقیقه بازی کرد. او در ۶ بازی موفق شد ۳ کلین شیت داشته باشد و عملکرد رضایت بخشی از خود به نمایش گذاشت.

تعداد بازی: ۶

کلین شیت: ۳

دریافت گل به صورت میانگین: هر بازی ۲ گل

میانگین حضور در هر بازی: ۹۰ دقیقه

۵-آرش رضاوند( ۷.۰۵)

رضاوند در میانه زمین با توجه به آمارش نشان داده بازیکنی پرتلاش بوده است. او در ۶ بازی برای استقلال در میدان حضور داشت که در این بین در ۵ بازی از ابتدا در ترکیب آبی‌ها قرار گرفته است. رضاوند نتوانست در مرحله گروهی گلی به ثمر برساند ولی یک پاس گل داد.

تعداد گل: صفر

پاس گل: یک

تعداد بازی: ۶

میانگین حضور در هر بازی: ۶۳ دقیقه

میانگین شوت به دروازه: ۰.۳ درصد شوت

میانگین گلزنی در بازی ها: ۰ درصد

استقلال باید در آخرین دیدار خود در مرحله گروهی لیگ قهرمانان آسیا، امشب از ساعت ۲۲:۱۵ به مصاف الشرطه عراق برود. شاگردان فرهاد مجیدی برای صعود به مرحله بعدی رقابت‌ها باید امشب برنده باشند و هر نتیجه‌ای جز پیروزی استقلال باعث حذف زودهنگام این تیم می‌شود.

دیگر دیدار این گروه، از ساعت ۰۰:۴۵ بین تیم‌های الدحیل و الاهلی عربستان برگزار خواهدشد. برگزاری دیدار استقلال پیش از دیدار این دو تیم نیز از جمله مواردی است که مطمئنا به سود آبی‌ها نیست، اما به دلیل شرایط خاص و فرمت عجیب برگزاری لیگ قهرمانان آسیا، چاره‌ای جز تمکین نیست.

استقلال اگر مقابل الشرطه عراق به تساوی دست یابد، در بهترین حالت، به عنوان دوم گروه دست می‌یابد و نسبت به تیم‌های دوم در سایر گروه‌ها با ۹ امتیاز از دور رقابت‌ها کنار خواهدرفت.

استقلال اگر ببازد، با ۸ امتیاز شاید در صورت شکست الاهلی مقابل الدحیل به مقام دوم برسد، اما باز هم نسبت به دوم سایر گروه‌ها به خاطر امتیاز کمتر حذف خواهدشد.

استقلال تنها در صورتی راهی مرحله بعد می‌شود که امشب برنده باشد. اگر الدحیل هم پیروز شود، استقلال دوم شده و با ۱۱ امتیاز راهی مرحله بعد می‌شود، اگر الاهلی برنده باشد، استقلال به عنوان سرگروه راهی مرحله بعدی خواهدشد.

سرمربی استقلال بعد از تساوی مقابل الاهلی خستگی را دلیلی برافت فنی این دیدار دانست. فرهاد مجیدی که به نظر می‌رسید چندان از شکل بازی راضی نبود، گفت: «الاهلی خیلی خوب بازی کرد، اما درباره این بازی تحلیل فنی ندارم. صحبت کردن درباره مسائل فنی خنده دار است، چون بازیکنان خسته هستند. دوبار با الدحیل در ۶ روز بازی کردیم. امروز هم ما و هم الاهلی خسته بودیم. هیچ ایرادی نمی‌توانم از بازیکنانم بگیرم، چون با همه توانشان تلاش کردند. در کل، به آنچه که هدفمان بود، رسیدیم.»

سرمربی استقلال هوش و ذکاوت تیمش را به رخ می‌کشد: «فکر می‌کنم ما خیلی باهوش کار کردیم، ولی دلیل اینکه نتوانستیم کیفیت دو بازی اول را ارائه دهیم، خستگی بازیکنانمان بود. هیچ ایرادی نمی‌توانم از بازیکنانمان بگیرم. برای همه تیم‌ها این مشکل هست. امروز هم الدحیل کیفیتش نسبت به دیدار‌های قبلی پایین‌تر بود. همانطور که کاپیتان تیممان گفت، ما به دنبال صعود هستیم و حتما آن را به دست می‌آوریم. با تمرکز کامل و تمام انرژیمان در بازی بعدی شرکت می‌کنیم.»

سرمربی استقلال واکنش خاصی هم به واکنش‌های مظاهری دراین میدان نشان می‌دهد. ظاهرا مجیدی نسبت به عملکرد مظاهری بی تفاوت است: «دروازه‌بان کارش گرفتن توپ است. ما صدر جدول هستیم و به چیز دیگری فکر نمی‌کنیم.» سرمربی آبی‌ها امتیاز به دست آمده را بیشتر به سود تیمش می‌داند تا الاهلی عربستان. فرهاد ادامه داد: «قبل از بازی هم گفته بودم، الاهلی تیم بسیار خوبی است، ولی این یک امتیاز بیشتر به درد ما خورد تا الاهلی. آن‌ها خوب بازی کردند و در ابتدا هم این را گفتم. از طرفی بازیکنان ما خیلی خسته بودند.»

مجیدی براین باوراست که تیمش با سازماندهی مناسب از سد الشرطه می‌گذرد. آیا پیش بینی سرمربی استقلال درست از آب درخواهد آمد؟ فرهاد گفت: «همه بازی‌ها سخت است. مسابقه آخر خیلی سخت است، ولی ما یک سازماندهی در تیم داریم که چه زمانی بجنگیم و چه زمانی کنترل کنیم. امروز خسته بودیم و بیشتر بازی را کنترل کردیم.»

خستگی بزرگترین مشکلی است که فرهاد مجیدی برای بازی با الاهلی عربستان با آن روبه‌روست.

فشردگی بازی‌های لیگ قهرمانان آسیا بازیکنان استقلال را بسیار خسته کرده و افت بدنی آبی‌ها در دقایق پایانی بازی با الدحیل کاملا مشخص بود.

این موضوعی است که در آستانه بازی با الاهلی عربستان که در راه صعود به مرحله حذفی بسیار مهم است، به مهم‌ترین دغدغه فرهاد مجیدی تبدیل شده چرا که این تیم فرصت زیادی برای ریکاوری ندارد.

فرهاد مجیدی بازیکنانی در اختیار دارد که جانشینی برای آنها نداشته و به همین دلیل هم ناچار است از آنها در ترکیب اصلی استفاده کند، این موضوعی است که باعث شده بدن برخی بازیکنان تحلیل برود.

استقلال به دلیل همین خستگی ناشی از فشردگی بازی‌ها شیخ دیاباته را بدون برخورد جدی با بازیکنان حریف فعلا از دست داده و شنیده می‌شود این تیم بازیکنان دیگری هم دارد که به شدت خسته هستند و ممکن است نتوانند ۹۰ دقیقه برابر الاهلی بازی کنند.

در دور چهارم از مرحله گروهی رقابت های لیگ قهرمانان آسیا، بامداد فردا استقلال در استادیوم الجوهرة شهر جده عربستان به مصاف الدحیل قطر می رود. آبی پوشان که در بازی قبلی در برابر این تیم با نتیجه 4 بر 3 تن به شکست دادند، به دنبال جبران این شکست هستن

رشید مظاهری که در بازی قبلی با بدشانسی مواجه بود و می توان گفت از 4 موقعیت جدی که به روی دروازه اش آمد، هر 4 مورد به گل تبدیل شد، امروز نیز انتخاب نخست مجیدی است. مظاهری در این تورنمنت 6 گل دریافت کرده و تقریبا می توان گفت روی هیچ کدام آنها مقصر نبوده و همین مسئله منجر به این شده تا مجیدی باز هم برای درون دروازه تیمش از او استفاده کند.

پس از عملکرد ضعیف خط دفاعی استقلال در بازی قبلی، عارف غلامی دوباره در ترکیب اصلی تیمش قرار خواهد گرفت. غلامی که در بازی نخست مقابل الاهلی در کنار یزدانی زوج خط دفاعی تیمش را تشکیل داد، پس از 2 بازی نیمکت نشینی، حالا با انگیزه و توان بالایی در ترکیب تیم قرار خواهد گرفت. سیاوش یزدانی نیز دریگر عنصر تدافعی مجیدی برای این بازی خواهد بود.

وریا غفوری کاپیتان آبی پوشان پس از اینکه 50 دقیقه ابتدایی بازی قبلی را روی نیمکت حضور داشت، در این دیدار از ابتدا برای تیمش به میدان می رود. محمد نادری در بازی با الدحیل نتوانست درخشش دو بازی ابتدایی را تکرار کند در پی جبران ناکامی در بازی قبلی است.

مسعود ریگی با وجود اشتباهات مرگبار در بازی گذشته، در دیدار دوم نیز برابر الدحیل از ابتدا به میدان می رود. فرشید اسماعیلی ستاره این روزهای خط میانی استقلال دیگر بازیکن حاضر در ترکیب اصلی است. آرش رضاوند به همراه هروویه میلیچ دیگر عناصر خط میانی استقلال خواهند بود.

ارسلان مطهری نیز درخشش خیره کننده ای برابر الدحیل داشت. او یک گل زد و 2 پاس گل داد و امروز از ابتدا در برابر حریف قطری به میدان می رود. مهدی قایدی هم همچون همیشه از ابتدا و در ترکیب ثابت آبی پوشان در برابر الدحیل به میدان می رود.

استقلال

رشید مظاهری – عارف غلامی – سیاوش یزدانی – محمد نادری – وریا غفوری – هروویه میلیچ – مسعود ریگی – فرشید اسماعیلی – آرش رضاوند – ارسلان مطهری – مهدی قایدی

فرهاد مجیدی بعد از پیروزی مقابل الشرطه عراق اظهارکرد: همانطور که قبلا گفتم، پیش‌بینی می‌کردیم که بازی سختی داشته باشیم. خوشبختانه در همان نیمه اول به گل رسیدیم و در نیمه دوم سعی کردیم بازی را کنترل کنیم. می‌دانستیم ۳ روز بعد دیدار سنگینی داریم.

وی افزود: ما در کنترل بازی موفق بودیم؛ اگرچه حریف با وجود ۱۰ نفره شدن خیلی خوب دوید و کار کردند. باید به این تیم هم خسته نباشید گفت.

سرمربی تیم استقلال در خصوص اینکه آیا بعد از اخراج بازیکن الشرطه کار برای تیمش سخت نشد، گفت: همیشه بازی کردن مقابل تیم‌های ۱۰ نفره سخت است چون حریف یک بازیکن از دست داده و بقیه بیشتر تلاش می‌کنند و این کار را سخت تر می‌کند. من در صحبت‌هایم گفتم که حریف خیلی دوید ولی ما خیلی منطقی بازی کردیم؛ هم نتیجه را بردیم و هم اینکه خودمان را به آب و آتش نزدیم که برای بازی بعدی آماده شویم.

مجیدی در پاسخ به این سوال که آیا امشب به خاطر این پیروزی جشن می‌گیرند، گفت: مسلما همینطور است.

وی در خصوص اینکه چقدر برای تیمش شانس صعود قائل است، گفت: فکر می‌کنم الدحیل سخت‌ترین رقیب ما در این گروه است ولی چیزی که باشگاه و هواداران می‌خواهند، قهرمانی است. من و بازیکنانم خودمان را برای قهرمانی آماده کردیم و همه تلاشمان را می‌کنیم. امیدوارم بتوانیم هواداران را خوشحال کنیم.

الاهلی به عنوان میزبان این گروه در لیگ کشورش شرایط چندان خوبی را تجربه نمی کند و با ۳۵ امتیاز هفتم است؛ این تیم هر ۵ بازی اخیر خود را با شکست پشت سر گذاشته و به دنبال پایان دادن به روند نتیجه گیری ضعیف خود در آسیاست.

استقلال با سرمربی جدید خود فرهاد مجیدی شرایط نسبتا -خوبی طی هفته های اخیر داشته و با ۳۴ امتیاز در مکان سوم جدول رده بندی لیگ برتر ایران حضور دارد. این تیم در چهار بازی آخر خود تا پیش از این دیدار، دو برد و دو تساوی کسب کرده و مدت یک ماه از آخرین شکست اش می گذرد.

گزارش لحظه به لحظه دیدار تیم‌های استقلال ایران و الاهلی عربستان را در همین صفحه از “ورزش سه” دنبال کنید:

شب اول مرحله گروهی لیگ قهرمانان آسیا (گروه C)

 جمعه؛ ۲۶/۰۱/۱۴۰۰؛ ساعت ۴۵: ۰۰

ورزشگاه: ورزشگاه الجوهره/ بدون تماشاگر

گروه داوری: داور: احمد فیصل (اردن) – کمک ها: احمد مؤنس و محمد بکار (اردن)

استقلال ایران:

 رشید مظاهری

 عارف غلامی

 سیاوش یزدانی

 محمد نادری

 وریا غفوری

 مسعود ریگی

 فرشید اسماعیلی

 سعید مهری

 هروویه میلیچ

 ارسلان مطهری

 مهدی قایدی

سرمربی: فرهاد مجیدی

الاهلی عربستان:

 محمد العویس

 معتز هوساوی

 محمد آل فتیل

  عبدالباسط هندی

  عبدالله حسون

 نوح الموسی

 ادریس فتوحی

  سلمان المؤشر

  الساندرو میتریتا

 عبدالرحمن غریب

  عمر السومه

سرمربی: ریجکمپ

شرح گل:

استقلال ۱- الاهلی ۰ (فرشید اسماعیلی ۶): شوت میلیچ از روی ضربه آزاد پس از برخورد به دیوار دفاعی حریف مقابل پای فرشید اسماعیلی قرار گرفت و این بازیکن با یک ضربه دقیق موفق به باز کردن دروازه الاهلی شد.

استقلال ۱- الاهلی ۱ (عمر السومه – پنالتی ۲۷): سلمان المؤشر در آستانه ورود به محوطه جریمه استقلال، توسط میلیچ سرنگون شد که داور این صحنه را پنالتی اعلام کرد؛ عمر سومه پشت این پنالتی ایستاد و با یک ضربه زمینی به مرکز دروازه، گل اول تیمش را به ثمر رساند.

استقلال ۲- الاهلی ۱ (محمد نادری ۵۵): روی ارسال میلیچ از نقطه کرنر، مطهری با پرشی بلند موفق به زدن ضربه سر شد، ضربه ای که پس از برخورد به الاسمری مقابل پای محمد نادری قرار گرفت و این بازیکن با یک شوت روی پا، توپ را به طاق دروازه الاهلی کوبید.

استقلال ۳ – الاهلی ۱ (مهدی قایدی ۶۸): فرار دیدنی ارسلال مطهری روی پاس طولی وریا غفوری، او را در موقعیت تک به تک با دروازه بان قرار داد؛ مهاجم استقلال هم به خوبی با یک پاس در عرض مهدی قایدی را در موقعیت گلزنی قرار داد و این بازیکن نیز با بغل پایی مطمئن دروازه حریف را باز کرد.

استقلال ۳- الاهلی ۲(عمر السومه ۸۰): ارسال معتز هوساوی از سمت راست پس از دخالت ناقص ریگی مقابل پای عمر السومه قرار گرفت و این مهاجم فرصت طلب با ضربه ای مطمئن گل دوم تیمش را وارد دروازه مظاهری کرد.

استقلال ۴- الاهلی ۲(مهدی قایدی ۸۶): در حالی که فشار حملات تیم الاهلی افزایش یافته بود، مهدی قایدی روی یک حمله سریع از پشت محوطه جریمه، دروازه حریف را نشانه گرفت و شوت غیرقابل مهاری را روانه دروازه حریف کرد؛ شوتی که دروازه بان الاهلی توان مهار آن را نداشت و در قعر دروازه جای گرفت. (ویدیو گل)

استقلال ۵ – الاهلی ۲(شیخ دیاباته – پنالتی ۸۸): شیخ دیاباته توسط میزان در محوطه جریمه سرنگون شد و داور بازی بی درنگ به نشانه پنالتی در سوت خود دمید. خود شیخ پشت این پنالتی ایستاد و به راحتی آن را به گل تبدیل کرد.

دقایق حساس:

دقیقه ۱۲: کرنر ادریس فتوحی را رشید مظاهری با یک خروج به موقع مشت کرد تا سرزن های الاهلی نتوانند از این ارسال استفاده کنند.

دقیقه ۱۳: میلیچ پس از دریافت پاس از غفوری در گوشه سمت راست محوطه جریمه یک پاس رو به بیرون را برای قائدی ارسال کرد که ضربه قائدی روی این پاس، با تکل به موقع مدافع حریف بلوکه شد.

دقیقه ۱۹: ضربه سر سیاوش یزدانی روی ارسال قائدی از سمت چپ را دروازه بان الاهلی به راحتی در اختیار گرفت.

دقیقه ۲۳: الساندرو میتریتا با یک حرکت پا به توپ زیبا خود را به محوطه جریمه استقلال رساند و پس از دریبل یزدانی با شوتی خطرناک دروازه حسینی را هدف قرار داد؛ این شوت بعد از برخورد به مدافعان استقلال به طرز خطرناکی راهی کرنر شد.

دقیقه ۲۴: ارسال ادریس فتوحی را محمد روی تیر یک با پشت سر راهی تیر دو کرد تا سوما را در موقعیت سرزنی قرار دهد؛ ضربه سوما اما با برخورد به یزدانی راهی کرنر شد.

دقیقه ۳۰: روی دفع ناقص رشید مظاهری، عبدالرحمن غریب در پشت محوطه جریمه صاحب توپ شد و با یک ضربه کات دار، دروازه استقلال را هدف گرفت که این ضربه با اختلاف اندک راهی اوت شد.

دقیقه ۳۱: ارسال مهدی قائدی روی ضربه ایستگاهی را عارف غلافی با ضربه سر روانه دروازه الاهلی کرد اما این ضربه از بالای دروازه حریف به بیرون رفت.

دقیقه ۳۷: فرشید اسماعیلی از فاصله حدود ۲۵ متر، شوت خطرناکی را به سمت دروازه حریف شلیک کرد که این شوت به طرز خطرناکی از کنار تیر دروازه راهی اوت شد.

دقیقه ۳۹: سعید مهری از پشت محوطه جریمه شانس خود را برای باز کردن دروازه الاهلی امتحان کرد اما شوت او از دقت کافی برخوردار نبود و از بالای دروازه به بیرون رفت.

دقیقه ۱+۴۵: یک و دوی زیبای قائدی و غفوری می رفت یک فرصت خطرناک را برای استقلال به وجود بیاورد اما مهاجم استقلال با تکل شدید مدافع حریف سرنگون شد.

دقیقه ۴۷: ارسال کرنر میلیچ را غلامی با ضربه سر روانه دروازه حریف کرد که دروازه بان الاهلی به خوبی آن را مهار کرد، در ریباند توپ، اسماعیلی می توانست کار را تمام کند اما مدافع حریف در نزدیکی های خط دروازه راه را به روی شوت او بست.

دقیقه ۴۸: ارسال نادری از سمت راست را ریگی در تیر یک با ضربه سر قطع کرد اما این ضربه از دقت کافی برای باز کردن دروازه الاهلی برخوردار نبود.

دقیقه ۵۰: پاس هوشمندانه قائدی، نفوذ خطرناک محمد نادری از سمت چپ محوطه جریمه را به همراه داشت. او از زاویه بسته دروازه حریف را هدف قرار گرفت اما شوتش با بدشانسی به تیرک دروازه برخورد کرد.

دقیقه ۵۹: شوت زمینی وریا غفوری از روی ضربه آزادی که در فاصله 25 متری برای استقلال به دست آمده بود، از کنار دروازه راهی اوت شد.

دقیقه ۶۱: عمر السومه با سماجت هر چه تمام تر، موفق به چرخش و شوت به سمت دروازه استقلال از پشت محوطه جریمه شد که این شوت را رشید مظاهری با عکس العملی به موقع دفع کرد.

دقیقه ۷۳: ساریچ در بدو ورود به زمین پشت ضربه ایستگاهی ایستاد که چسبیده به محوطه جریمه از سمت راست، موقعیت خوبی برای یک بازیکن چپ پا به وجود آورده بود؛ شوت داخل پای این بازیکن به زاویه موافق را رشید مظاهری به زیبایی مهار کرد.

دقیقه ۸۵: المقهوی چسبیده به محوطه جریمه یک شوت زمینی را روانه دروازه استقلال کرد؛ مظاهری که می توانست به راحتی این توپ را در اختیار بگیرد، یک لحظه اشتباه کرد و توپ از زیر دستانش سر خورد. آبی ها اما در این لحظه خوش شانس بودند چرا که توپ به تیرک دروازه اصابت کرد تا رشید سریع آن را در اختیار بگیرد.

دقیقه ۱+۹۰: ضربه عمر السومه در شلوغی محوطه جریمه استقلال را مظاهری به راحتی در اختیار گرفت.

در حاشیه:

* ورزشگاه مجهز ملک عبدالله به خاطر وضعیت چمن و تعمیرات موجود نمی تواند میزبان استقلال، الشرطه والدحیل باشد و به همین دلیل دیدارهای این گروه در زمین شماره دو ملک عبدالله انجام می شود.

* استقلال طی سالیان اخیر ۴ بار به مصاف الاهلی رفته و توانسته از این چهار دیدار، سه برد به دست بیاورد.

* استقلالی ها که در فاصله ۲۴ ساعت مانده تا دیدار با الاهلی بخشی از مبالغ قراردادهای خود را دریافت کرده بودند، با روحیه ای بالا پای به این دیدار گذاشته اند.

* اولین دیدار این گروه را ساعتی پیش تیم های الدحیل و پلیس برگزار کردند که این دیدار با برتری ۲-۰ نماینده قطر همراه بود.

* در نظرسنجی توئیتر رسمی لیگ قهرمانان آسیا در خصوص پیش بینی برنده بازی امشب، ۵۸ درصد کاربران، استقلال را برنده بازی انتخاب کرده اند.

* دمای هوای شهر جده در لحظه شروع بازی امشب، ۲۸ درجه است.

* در حالی که AFC اعلام کرده بود شادی پس از گل بازیکنان ایرادی ندارد، اما بازیکنان برای شادی گل اجازه ندارند به سمت نیمکت‌ها و مربیان بروند اسماعیلی بعد از باز کردن دروازه الاهلی، شادی خود را به همراه اعضای نیمکت استقلال برگزار کرد.

* سرمربیان هر دو تیم از شروع بازی در کنار زمین حضور یافته و مشغول هدایت شاگردانشان هستند.

* برخورد توپ به صورت بازیکن استقلال در دقیقه ۲۵، اعتراض شدید بازیکنان الاهلی به داور را به همراه داشت که معتقد به پنالتی بودند.

* فرشید اسماعیلی در برخوردی که با سومه در دقیقه ۳۲ داشت از ناحیه صورت مصدوم شده و برای مداوا چند لحظه زمین بازی را ترک کرد.

* عمر السومه بعد از چند خطای پشت سر هم از داور بازی کارت زرد دریافت کرد. جالب اینجاست که او با وجود این که چند بار از کارت داور جان سالم به در برده بود، پس از دریافت اخطار، به شدت به تصمیم داور معترض بود.

* برخورد ضربه سر مطهری به دست حسون در دقایق پایانی نیمه اول، صحنه مشکوکی را در داخل محوطه جریمه الاهلی به وجود آورد؛ در حالی که استقلالی ها معتقد به پنالتی بودند، داور رای به ادامه بازی داد.

* برخورد ضربه سر مطهری به دست حسون در دقایق پایانی نیمه اول، صحنه مشکوکی را در داخل محوطه جریمه الاهلی به وجود آورد؛ در حالی که استقلالی ها معتقد به پنالتی بودند، داور رای به ادامه بازی داد.

* فرشید اسماعیلی بعد از گلزنی در بازی امشب، پیراهن محمد دانشگر را که با غضب مجیدی مواجه شده و در این مسابقات غایب است را به نمایش گذاشت.

* محمد آل فتیل بعد از گل سوم استقلال در حالی که به شدت از تصمیم داور عصبانی بود، به سمت احمد فیصل رفت و با ادامه اعتراضاتش، با کارت زرد از سوی داور جریمه شد.

* داور بازی در دقایق پایانی بازی فرهاد مجیدی را با کارت زرد جریمه کرد؛ سرمربی استقلال که از دریافت این کارت شوکه شده بود، نسبت به این تصمیم داور ابراز تعجب کرد.

بازیکنان تیم فوتبال استقلال ایران که برای انجام مسابقات لیگ قهرمانان آسیا راهی جده عربستان سعودی شده‌اند شب گذشته نخستین تمرین خود را برای دیدار با الاهلی عربستان انجام دادند.

یکی از مشکلاتی که استقلالی‌ها در عربستان با آن دست و پنجه نرم می‌کنند؛ مقدار زیاد مسافت محل تمرین آبی‌ها با محل اقامتشان است که باعث خستگی بازیکنان این تیم می‌شود.

تیم فوتبال استقلال تهران بامداد جمعه و در نخستین دیدار خود به مصاف الاهلی عربستان برود.ر

تیم فوتبال استقلال روز پنجشنبه ۲۶ فروردین ماه در عربستان به مصاف تیم فوتبال الاهلی این کشور خواهد رفت. مسابقات لیگ قهرمانان ۲ سال است به دلیل شیوع ویروس کرونا به صورت متمرکز برگزار می‌شود. حالا استقلال باید بعد از گذشت ۶ سال در عربستان به مصاف حریفانش برود.

۲۷ فروردین ماه ۱۳۹۳ آخرین حضور استقلال در عربستان بود و بعد از آن به خاطر مسائل سیاسی، تیم‌های فوتبال دو کشور نتوانستند میزبان همدیگر باشند.

آبی پوشان در بهار سال ۹۳ به مصاف الشباب عربستان رفتند که این بازی با نتیجه دو بر یک به سود الشباب به پایان رسید و آرش برهانی آخرین بازیکنی بود که از تیم استقلال در عربستان گلزنی کرد و پس از آن نه آبی پوشان به عربستان رفتند و نه تیم‌های عربستانی به ایران آمدند تا مقابل استقلال به میدان بروند.

حالا بعد از گذشت ۶ سال آبی پوشان دوباره به عربستان سفر خواهند کرد و باید منتظر بمانیم و ببینیم چه بازیکنی از استقلال بعد از این سال‌ها می‌تواند دوباره در عربستان پایش به گلزنی باز شود.

تیم فوتبال استقلال تهران روز پنجشنبه ۲۶ فروردین ماه از ساعت ۲۴ در مرحله گروهی لیگ قهرمانان به مصاف الاهلی عربستان خواهد رفت.

پس از خرید آرمان رمضانی، مدیران استقلال با رضا میرزایی وینگر جوان سپاهان نیز به توافق رسیدند.

میرزایی ۲۴ ساله که در پست وینگر راست بازی می‌کند نیم فصل اول را در سپاهان توپ زده است.قرارداد میرزایی تا ۴۸ ساعت آینده منعقد خواهد شد.

احمد مددی مدیرعامل باشگاه استقلال در خصوص اینکه میزبانی گروه استقلال در لیگ قهرمانان آ‌سیا به عربستانی‌ها رسید، اظهارکرد: به نظرم فدراسیون فوتبال هرچه زودتر از طریق فیفا و دادگاه CAS این موضوع را پیگیری کرده و نگذارد که میزبانی به سعودی‌ها برسد.

وی ادامه داد: با این روند پیش‌بینی خوبی را از این اتفاقات ندارم احتمال وقوع هر حادثه‌ای وجود دارد. شما نگاه کنید عربستان با یمن در جنگ است چه تضمینی وجود دارد که بازیکنان ما در آ‌نجا آسیب نبینند؟

مدیرعامل باشگاه استقلال تصریح کرد: ما باید با قاطعیت جلوی این تصمیم را بگیریم این لابی سعودی‌هاست و قطعا به ضرر ایرانی‌ها تمام خواهد شد.

مددی افزود: هر چهار نماینده ایران باید قبل از حضور در این مسابقات واکسن کرونا را بزند زیرا مطمئن هستم که سعودی‌ها بازیکنان ایرانی را متهم به بیماری کرونا خواهند کرد و همین ممکن است که باعث شود سر تیم ما بریده شود.

روز گذشته از باشگاه پرسپولیس خبر رسید که تا زمانی که آنها بدهی نزدیک به ۳۰ میلیارد تومانی به بازیکنان و مربیان داخلی را پرداخت نکنند پنجره نقل و انتقالاتی این باشگاه باز نخواهد شد. باشگاه پرسپولیس که تصور می‌کرد با پرداخت بدهی بودیمیر به این بازیکن می‌تواند از بازیکنی مثل ترابی استفاده کند حالا با چالشی جدی مواجه شده و به نظر می‌رسد با حضور رئیس جدید فدراسیون این قانون سفت و سخت در حال اجرایی شدن باشد.

با این وجود به نظر می‌رسد این مشکل تنها مربوط به باشگاه پرسپولیس نیست و دیگر تیم پایتخت یعنی استقلال هم چنین دردسری دارد. استقلالی‌ها حتی اگر بدهی ۱۴۰ هزار دلاری به بودوروف را پرداخت کنند باز هم پنجره آنها باز نخواهد شد و این باشگاه باید با بازیکنان و مربیان سابقش از طریق کمیته وضعیت تسویه حساب کند.

جمشید نورشرق در صحبت‌های شب گذشته خود با شبکه خبر در این باره تاکید کرد: پنجره نقل و انتقالاتی تراکتور و ماشین‌سازی هم بسته بود اما برای پرداخت این بدهی اقدام کردند و مستندات را در اختیار ما قرار دادند. اکنون پنجره نقل و انتقالاتی استقلال هم بسته است و باید بدهی هایش را تعیین تکلیف کند. این موضوع تنها به پرسپولیس اختصاص ندارد.

استقلال

وی افزود: افزود: ما با باشگاه‌ها مدارا می‌کنیم و حتی اگر باشگاهی مستندات تعیین تکلیف دیون خود را حتی به شکل صدور چک در وجه طلبکاران به کمیته وضعیت ارائه بدهد شرایط مالی باشگاه را درک می‌کنیم اما اگر باشگاهی هیچ اقدامی نکند و فقط تقاضای مهلت کند تا این فصل تمام شود و وارد فصل دیگر شویم این نوع رفتار زیبنده فوتبال ما نیست.

با اظهارات رئیس کمیته وضعیت فدراسیون فوتبال، باشگاه استقلال هم شرایطی مشابه با پرسپولیس دارد و در صورت عدم پرداخت بدهی‌های داخلی نمی‌تواند نفرات جدیدی را جذب این باشگاه کند.

رضا آذری که امروز برای روشن شدن تکلیفش به باشگاه استقلال رفته بود، در جمع خبرنگاران مدعی شد از فرهاد مجیدی اجازه خروج گرفته است.

رضا آذری در جمع خبرنگاران بیان کرد مجوز خروج از باشگاه را گرفته است. او گفت: من پایبند عشقی که به استقلال داشتم بودم و با اجازه فرهاد به احتمال زیاد قطعی جدا می شوم.

با این تفاسیر جدایی آذری از استقلال قطعی است.

گزارش تمرین استقلال | تمرین امروز تیم فوتبال استقلال از ساعت ۱۲: ۱۵ و با صحبت‌های ووریا غفوری در جمع بازیکنان آغاز شد.کاپیتان استقلال از بازیکنان این تیم خواست تمرکز خود را در تمرین و در جهت موفقیت در بازی حساس برابر فولاد بگذارند.

*بعد از گرم کردن، بازیکنان به گرم کردن در قالب بازی سپک تاکرا گروهی زیر نظر امید دفتری مشغول شدند.

*بازیکنانی که برابر مس رفسنجان به میدان رفته بودند زیر نظر ووریا غفوری کار کردند و در نهایت به بازی سپک تاکرا مشغول شدند. سایر بازیکنان استقلال در قالب دو تیم به فوتبال درون تیمی زیر نظر دفتری مشغول شدند. از نکات جالب این فوتبال، حضور مطهری در دروازه یکی از تیم‌ها بخشی از بازی بود.

استقلال

*داریوش شجاعیان در این تمرین غایب بود و رشید مظاهری به صورت اختصاصی کار کرد.

*در تمرین امروز نیما خیراندیش مربی دروازه‌بان‌های امید استقلال حسین حسینی و رشید مظاهری را تمرین داد.

*سعید مهری بازیکن جدید استقلال دومین تمرین خود را با این تیم انجام داد. وی با مظاهری در تراکتور همبازی بود.

*تمرین امروز تحت تاثیر انتخاب سرمربی تیم استقلال برگزار شد و بازیکنان در مورد حضور سرمربی جدید این تیم با یکدیگر به صحبت پرداختند.

تیم فوتبال استقلال روز شنبه در ورزشگاه آزادی به مصاف فولاد خوزستان خواهد رفت.

گزارش تمرین پرسپولیس | تمرین چهارشنبه تیم فوتبال پرسپولیس از ساعت ۱۲ در زمین و سالن بدنسازی ورزشگاه شهید کاظمی آغاز شد.

*بازیکنان ابتدا زیر نظر مظاهر رحیم‌پور مربی بدنساز تیم، دویدن، انجام حرکات کششی و نرمشی را در دستور کار قرار دادند و پس از آن راهی سالن بدنسازی شدند.

*کار با وزنه به مدت ۳۰ دقیقه در برنامه امروز سرخپوشان قرار گرفت و تمرین چهارشنبه پس از ۵۰ دقیقه به پایان رسید.

*به جز آرمان رمضانی کلیه اعضای کادر فنی و بازیکنان در تمرین امروز حضور داشتند و برنامه‌های بدنسازی تیم را انجام دادند.

*تیم فوتبال پرسپولیس طی روزهای پنجشنبه و جمعه هم دو جلسه به تمرین خواهد پرداخت و پس از آن، راهی آبادان می‌شود تا روز شنبه در دیدار برابر صنعت نفت به میدان برود.

احمد مددی پس از برگزاری انتخابات هیات فوتبال تهران درباره اظهارات اخیر محمود فکری مبنی بر اینکه “اگر حل نشدن مشکلات به خاطر اوست، از استقلال می‌رود” اظهار کرد: اوضاع استقلال خیلی خوب است و مشکلی نداریم. امروز با بازیکنان جلسه خواهیم داشت. جای نگرانی نیست.

مدیرعامل استقلال درباره فهرست بازیکنان خروجی و ورودی استقلال یادآور شد: بازیکنی از تیم جدا نمی‌شود. کادرفنی چند بازیکن را هم درخواست کرده که در حال مذاکره هستیم.

مدیرعامل پرسپولیس می‌گوید شکایت شهرخودرو از این باشگاه به خاطر دریافت مبلغ رضایت نامه گل محمدی باید بررسی شود که به نتیجه برسد.

جعفر سمیعی، مدیرعامل باشگاه پرسپولیس با حضور در مجمع انتخاباتی هیات فوتبات تهران درباره شکایت باشگاه شهر خودرو برای دریافت پول رضایتنامه گل‌محمدی و گفت: شکایت کرده‌اند و باید بررسی شود که به نتیجه برسد.

وی در واکنش به اینکه به گفته شکوری، معاون ورزشی باشگاه، گویا مسئولان شهرخودرو را پیدا نمی‌کنند، گفت: مگر گم شده‌اند که آنها را پیدا کنیم؟ مشکلی وجود ندارد.

استقلال

مدیرعامل باشگاه پرسپولیس در واکنش به شکایت شایان مصلح و اینکه عده‌ای می‌گویند احتمالا پنجره نقل و انتقالات این باشگاه بسته خواهد شد خاطرنشان کرد: این را از آنهایی که می‌گویند سؤال کنید، چرا از من سؤال می‌کنید؟

سمیعی درباره روند جذب شهریار مغانلو گفت: در نقل و انتقالات کار خودمان را انجام می‌دهیم، هر وقت به سرانجام رسید، نتایج آن اعلام می‌شود.

مدیرعامل این باشگاه درباره پرداخت مطالبات ماریو بودیمیر، مهاجم سابق این تیم و باز شدن پنجره نقل و انتقالات باشگاه از سوی فیفا اظهار کرد: پرونده بودیمیر ظرف چند روز آینده بسته می‌شود. ما پول را پرداخت کردیم و به علت تحریم‌ها هنوز به حساب او ننشسته است.

وی درباره انتخاب حبیب‌الله ابوالحسن شیرازی به عنوان رئیس این هیات برای چندمین دوره متوالی گفت: انتخابات خوب بود و روند خوبی داشت.

سمیعی درباره اینکه برخی نامزدها به شفاف نبودن روال برگزاری این انتخابات ایراد گرفته‌اند گفت: درباره شفافیت انتخابات باید دوستان نظر بدهند.

مدیرعامل پرسپولیس در واکنش به اینکه به نظر او برگزاری انتخابات هیات فوتبال تهران یک هفته قبل از انتخابات فدراسیون فوتبال جای سوال ندارد، گفت: برای ما هم جای سوال بود.

عنوان

منبع

شیخ دیاباته از استقلال رفت!
www.khoondanionline.com

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا