مجله زندگی

مهدی طارمی گرون ترین بازیکن فصل پورتو شد

.

مهدی طارمی گرون ترین بازیکن فصل پورتو شد

در جدیدترین آپدیت سایت ترانسفر مارکت از ارزش‌گذاری بازیکنان دنیای فوتبال، مهدی طارمی با جهشی بزرگ، به یازدهمین بازیکن ارزشمند فوتبال پرتغال تبدیل شد.​

مهدی طارمی گرون ترین بازیکن فصل پورتو شد

در جدیدترین آپدیت سایت ترانسفر مارکت از ارزش‌گذاری بازیکنان دنیای فوتبال، مهدی طارمی با جهشی بزرگ، به یازدهمین بازیکن ارزشمند فوتبال پرتغال تبدیل شد.​

مهدی طارمی (زاده ۲۷ تیر ۱۳۷۱ در بوشهر) بازیکن فوتبال اهل ایران در پست مهاجم است که برای باشگاه پورتو پرتغال و تیم ملی ایران بازی می‌کند. وی هنگام عضویت در باشگاه پرسپولیس دو بار در فصل‌های ۹۵–۱۳۹۴ و ۹۶–۱۳۹۵ آقای گل لیگ برتر ایران شد. مهدی طارمی سابقه بازی در باشگاه‌های شاهین بوشهر، ایران‌جوان بوشهر و الغرافه را هم دارد. او در جام جهانی ۲۰۱۸ در ترکیب اصلی تیم ملی ایران حضور داشت.

گزاف نیست اگر بگوییم که مهدی طارمی حالا به یکی از ارکان قهرمان سابق چمپیونزلیگ و یکی از پُرافتخارترین باشگاه‌های پرتغال یعنی پورتو تبدیل شده است.  مهدی طارمی در هر مسابقه ابعاد جدیدی از توانایی‌های بالای خود را به نمایش می‌گذارد تا نشان دهد که شاید اگر از ابتدای فصل در ترکیب پورتو قرار داشت، جای این تیم با اسپورتینگ لیسبون در صدر جدول عوض می‌شد. مهدی طارمی اینم روزها به ستاره بی چون و چرای تیم پورتو تبدیل شده و این درخشش نه تنها مقطعی نبوده بلکه به قدرت درحال پیش روی است.

این فصل از رقابت‌های فوتبالی برای مهدی طارمی به بهترین شکل ممکن در حال اتمام است و شاید تصاحب جام قهرمانی در لیگ پرتغال می‌توانست فصل را به شکلی خارق العاده برای مهاجم ایرانی پورتو به پایان برساند اما کسب نائب قهرمانی در پرتغال نیز دستاورد بزرگی در نخستین فصل از حضور طارمی در آبی و سفیدهای بندرنشین محسوب می‌شود.

طارمی که در این فصل در تمامی رقابت‌ها ۴۸ بار برای پورتو به میدان رفت، در مجموع ۲۳ بار برای تیمش گلزنی کرد و مجموع پاس گل‌ها و پنالتی‌های گرفته شده توسط او به عدد ۱۸ رسید.

طارمی در مجموع ۳۰۲۱ دقیقه با لباس پورتو به میدان رفت و روی ۴۱ گل تیمش نقش مستقیم داشت که آمار استثنایی هر ۷۴ دقیقه تأثیرگذاری روی یک گل برای پورتو را به ثبت رسانده است.

نمودار ارزش‌گذاری مهدی طارمی در ۴ ماه پیش. مقایسه رتبه‌های او با نمودار فعلی، نشان از رشد مهاجم بوشهری پورتو دارد

البته هنوز یک هفته از رقابت‌های لیگ پرتغال باقی مانده است و طارمی این فرصت را دارد تا آمار خود را بهبود ببخشد ولی او هم اکنون با ۱۱ پاس گل، بهترین گلساز لیگ پرتغال است و در جدول گلزنان نیز با ۱۶ گل زده در رده سوم جای دارد و اگر پنالتی هایی که طارمی از ابتدای فصل برای پورتو گرفته بود را خودش به گل تبدیل می‌کرد، او اکنون آقای گل لیگ این کشور نیز بود.

درخشش فوق العاده طارمی در لیگ پرتغال باعث شد تا کارشناسان فوتبال این کشور مجبور به تعریف و تمجید از ستاره ایرانی پورتو شوند و امروز نیز طارمی برای سومین ماه متوالی از سوی وب سایت GoalPoint پرتغال، عنوان بهترین بازیکن ماه لیگ برتر فوتبال این کشور را به خود اختصاص داد.

و این هم آپدیت نمودار ارزش‌گذاری طارمی در موارد مختلف. او یازدهمین بازیکن ارزشمند پرتغال و چهارمین بازیکن ارزشمند پورتو است.

درخشش طارمی سبب شد تا سایت ترانسفر مارکت در جدیدترین آپدیت خود از ارزش‌گذاری بازیکنان فوتبال، ارزش طارمی را ۴ میلیون یورو دیگر افزایش داده و از ۱۲ میلیون یورو، به ۱۶ میلیون یورو برساند تا شاهد افزایش رتبه ستاره ایرانی پورتو در رده بندی‌های مختلف باشیم.

طارمی اکنون در رتبه ۵۴۰ ارزشمندترین بازیکنان دنیای فوتبال قرار دارد. رتبه قبلی او ۷۲۰ بود و پس از آپدیت جدید، صعود چشمگیری داشت. مهاجم ایرانی پورتو که پیش از این هشتمین بازیکن ارزشمند تیمش بود، با صعودی ۴ پله‌ای به رتبه چهارم ارزشمندترین بازیکنان پورتو رسید.

نمودار میزان تغییرات ارزش‌گذاری مهدی طارمی در سایت ترانسفر مارکت. ارزش او پس از حضور در پرتغال، رشد چشمگیری داشته است.

طارمی قبل از آپدیت جدید ترانسفر مارکت، بیست و چهارمین بازیکن ارزشمند لیگ پرتغال بود ولی اکنون به رده یازدهم مشترک صعود کرده است. ژسوس کرونا، نونو مندس، اوتایو، رافا سیلوا، آلخاندرو گریمالدو، جولین ویگل، اورتون، داروین نونیز، لوئیس دیاز و پدرو پورو تنها بازیکنانی هستند که در لیگ پرتغال ارزشی بالاتر از مهدی طارمی دارند.

نام مهاجم ایرانی پورتو در ترکیب منتخب ارزشمندترین بازیکنان لیگ برتر پرتغال نیز دیده می‌شود.

مهدی طارمی

مهاجم ایرانی پورتو پس از سردار آزمون، دومین بازیکن ارزشمند ایرانی است. او که پیش از این در رده ۹۸ گرانترین مهاجمین دنیا بود، با صعودی ۱۸ پله‌ای به رتبه ۸۰ ارزشمندترین سنتر فوروارد در جهان رسید. بازیکن ۲۸ ساله پورتو همچنین در میان بازیکنان همسن خود که متولد ۱۹۹۲ هستند، به رتبه ۴۶ صعود کرد.

طارمی همچنین در ترکیب منتخب با ارزشترین بازیکنان لیگ برتر پرتغال حضور دارد. بجز او سه بازیکن دیگر از پورتو در ترکیب یازده نفره با سیستم ۴۴۲ حضور دارند.

مهدی طارمی با ۱۶ میلیون یورو و پس از سردار آزمون، دومین بازیکن ارزشمند فوتبال ایران است.

با توجه به درخشش فوق العاده طارمی در این فصل فوتبالی و با توجه به فروش موسی مارگا دیگر مهاجم پورتو به تیم الهلال، سران پورتو در پی حفظ مهاجم ایرانی و ارزشمند تیم خود هستند. پس از درخشش در دو سال اخیر و در فوتبال پرتغال، باید دید سرنوشت طارمی در فوتبال اروپا به کجا ختم خواهد شد.

از هفته سی و چهارم رقابت‌های لیگ فوتبال پرتغال، پورتو میزبان بلننسس بود و با نتیجه ۴ بر صفر به پیروزی رسید.

در این بازی مهدی طارمی بازیکن ایرانی از ابتدا در ترکیب تیم خود حضور داشت و باز هم درخشید. وی گل اول بازی را به ثمر رساند و در ادامه بر روی گل سوم با فرصت طلبی پاس گل داد.

طارمی در این بازی گل شماره ۱۶ خود را به ثمر رساند و پاس گل یازدهم خود را در این فصل برای پورتو ساخت.

وی در مجموع با ۲۷ گل و پاس گل بالاتر از سایر ستارگان حاضر در لیگ فوتبال پرتغال ایستاد. در رده دوم سفروویچ قرار دارد که ۲۶ گل و پاس گل ساخته است.

فرداشب در چارچوب هفته سی و دوم لیگ پرتغال پورتو در ورزشگاه استادیو دو دراگائو میزبان فارنسه خواهد بود

صفحه رسمی باشگاه پورتو در فضای مجازی با گل طارمی به استقبال این بازی رفت و از گلزنی ستاره ایرانی تجلیل کرد.

باشگاه پورتو نوشت: گل طارمی در دیدار رفت مقابل فارنسه را یادآوری کنیم و آن را ببینید.

ستاره تیم پورتو پرتغال که در این فصل بسیار درخشان ظاهر سد و تمامی نگاه ها را به سمت خود جلب کرده است به مناسبت روز بازیگر یک استوری در صفحه شخصی خود منتشر کرد و دوستان هنرمند خود را در آن تگ کرد.

نکته عجیب ماجرا تک شدن صفحه مرحوم علی انصاریان است، فوتبالیست و بازیگری که چند وقت پیش به دلیل کرونا فوت کرد.

اشتباهات مهدی طارمی در اینستاگرام و فضای مجازی سابقه طولانی در میان هواداران دارد و حال این اتفاق هم از چشم مخاطبان دور نمانده و بازهم به شوخی در این مورد به ستاره فوتبال ایران تذکر می‌دهند

مهدی طارمی

یک سایت ایتالیایی پس از درخشش مهدی طارمی در لیگ قهرمانان اروپا به تمجید از ستاره بوشهری پرداخت و از این بازیکن به عنوان مروارید خلیج فارس نام برد.

سایت Numero-diez در گزارشی از داستان زندگی طارمی نوشت و ستاره ایرانی را مروارید خلیج فارس دانست و به گل زیبای او به چلسی پرداخت.

مهدی طارمی در این فصل از رقابت های پریمیر لیگ پرتغال و لیگ قهرمانان اروپا درخشش فوق العاده ای داشت و مورد توجه تیم های بزرگ دنیا قرار گرفت و در نهایت رسانه های مطرح جهان وی را زیر ذره بین بردند.

تیم فوتبال پورتو در هفته سی ام لیگ برتر پرتغال به مصاف فامالیسائو رفت که این دیدار با نتیجه 3 بر 2 به سود پورتو به پایان رسید.گلهای این تیم در این مسابقه توسط لوپز، طارمی و گروجیچ به ثمر رسید.

مهدی طارمی مهاجم پورتو در این بازی پاس گل اول تیمش را برای تونی مارتینز لوپز با ضربه سر ارسال کرد. وی در دقیقه 61 از روی نقطه پنالتی گل دوم تیمش را به ثمر رساند. به هنگام پنالتی که به سود پورتو اعلام شد، داور خطا روی طارمی را پنالتی اعلام کرد. اعتراض بازیکنان حریف باعث شد تا داور صحنه را از روی VAR چک کند و در نهایت روی تصمیم خود صحه بگذارد.

مهاجم ایرانی پورتو در این بازی در دقیقه 82 توسط سرمربی تیم تعویض شد.

پورتو با این پیروزی 70 امتیازی شد و در رده دوم باقی ماند. هم اکنون اسپورتینگ لیسبون در صدر جدول رده بندی لیگ پرتغال قرار دارد.

تیم فوتبال پورتوی پرتغال که از ستاره فوتبال ایران، مهدی طارمی سود می برد، امشب در سری رقابت های لیگ برتر پرتغال به مصاف ناسیونال رفت و در نهایت موفق شد با تک گل مهدی طارمی حریف خود را از پیش رو بردارد.

طارمی تک گل این دیدار را در دقیقه بیستم روی پاس خسوس کرونا وارد دروازه حریف کرد تا تیم پرتغالی موفق شود با سه امتیاز زمین مسابقه را ترک کند. طارمی در دقیقه ۷۲ جای خود را به روماریو داد و تعویض شد. ابر بسا، بازیکن ناسیونال در دقیقه ششم یک پنالتی را از دست داد.

پورتو با این پیروزی در پایان هفته بیست و هفتم، ۶۳ امتیازی شد و در فاصله ۶ امتیازی اسپورتینگ لیسبون صدرنشین در رده دوم جای گرفت. بنفیکا با ۵۷ امتیاز در رده سوم قرار دارد.

در یکی از دیدارهای برگشت مرحله یک چهارم نهایی لیگ قهرمانان اروپا، سه شنبه گذشته تیم پورتو موفق شد با تک گل مهدی طارمی مهاجم ایرانی خود تیم چلسی انگلیس را شکست بدهد. گل طارمی روی یک ضربه فوق العاده «قیچی برگردان» و در دقایق تلف شده نیمه دوم به ثمر رسید اما نتوانست مانع حذف پورتو شود چرا که چلسی در بازی رفت با دو گل به برتری رسیده بود.

این گل طارمی بازتاب بسیار گسترده‌ای در ایران، پرتغال و رسانه‌های معتبر جهان داشت و واکنش‌های زیادی در پی داشت. خیلی‌ها عنوان کردند این گل می‌تواند جایزه «پوشکاش» (بهترین گل سال جهان) را از آن خود کند.

ماچادو درباره ارزیابی‌اش از عملکرد مهاجم ایران در دیدار با چلسی گفت: طارمی بخش بسیار مهمی از خط حمله تیم پورتو است؛ حتی در مقطعی که گل نمی‌زد، نقش او در تیم تغییری نکرده بود.

این خبرنگار پرتغالی افزود: گلی که طارمی به چلسی زد بهترین گل دوران حرفه‌ای او بود و باید برای جایزه پوشکاش در نظر گرفته شود. این گل فوق العاده بود و در کم کردن درد چلسی بعد از دو بازی بسیار خوب مقابل چلسی کمک کرد.

ماچادو در خصوص دلیل نیمکت نشین طارمی در این مسابقه و حضورش در میدان از دقیقه ۶۳، گفت: این یک استراتژی از سوی سرمربی پورتو بود. «سرجیو کونسیسائو» مهاجم متحرک‌تری مانند «ماره‌گا» را انتخاب کرد.

وی ادامه داد: هواداران پورتو می‌خواستند طارمی در ترکیب اصلی باشد. انتخاب آنها طارمی بود و درستی این خواسته بعد از ورود این بازیکن به زمین اثبات شد.

این خبرنگار پرتغالی با اشاره به عملکرد طارمی در تیم پورتو هم گفت: باید در نظر بگیریم که این نخستین تجربه و فصل حضور از طارمی در این سطح است. به نظرم طارمی سال آینده حتی بهتر می‌شود و آمادگی بیشتری خواهد داشت. طارمی بازیکن واقعاً خوبی است و ویژگی‌هایی دارد که او را به بهترین مهاجم تیم پورتو تبدیل می‌کند.

مهدی طارمی در شب حساسی که با تصمیم سرمربی پورتو جایی در ترکیب اصلی تیمش مقابل چلسی در بازی برگشت یک چهارم نهایی نداشت، در دقیقه ۶۱ به میدان آمد و در سی دقیقه فرصتی که داشت، یک سوپر گل به یاد ماندنی به ثمر رساند؛ گلی که گرچه برای حذف نشدن چلسی کافی نبود اما برای همیشه در خاطره‌ها ماند.

مهدی طارمی به عنوان ستاره شماره یک بازی، که خیلی‌ها گلش در بازی امشب را یکی از کاندیداهای اصلی جایزه پوشکاش سال آینده می‌دانند، در مورد اتفاقاتی که رخ داد، گفت: “بازی خوبی ارائه کردیم اما متاسفانه فقط یک گل زدیم. وقتی که رقابت‌های لیگ قهرمانان اروپا شروع شد ما باور داشتیم که می‌توانیم تا مراحل بالا پیش برویم. اما متاسفانه به اندازه‌ای که باید خوش شانس نبودیم و در این مرحله حذف شدیم.”

وی افزود: “واقعا بازی خوبی برای ما بود و کار بزرگی انجام دادیم. موقعیت هایی هم برای گلزنی داشتیم اما حیف که نتوانستیم به موقع گل بزنیم. به نظر من که خوب بودیم ولی این برای رفتن به مرحله بعدی کافی نبود. ”

طارمی در با بیان اینکه تیمش هنوز شانس قهرمانی در لیگ پرتغال را دارد تاکید کرد: “تیم ما شایسته زدن یک گل دیگر در این بازی بود. به هر حال ما یک لیگ قهرمانان عالی ساختیم. ما این مسابقات را خیلی خوب شروع کردیم و برای این جام می‌جنگیدیم. سعی کردیم کارهایمان را به بهترین نحو انجام دهیم. بازی‌های زیادی انجام دادیم ولی خب امروز کمی بدشانس بودیم. باید منتظر بازی‌های بعدی باشیم. این هم جزئی از فوتبال و یک چیز معمولی است. ما روی بازی‌های خودمان فکر می‌کنیم و منتظر هستیم ببنیم که در آینده چه اتفاقی رخ می‌دهد. ممکن است که بتوانیم قهرمان لیگ پرتغال هم بشویم.”

در ادامه رقابتهای هفته بیست و ششم لیگ فوتبال پرتغال تیم فوتبال پورتو بامداد امروز یکشنبه موفق شد ٢ بر صفر تیم توندلا را شکست دهد.

در این دیدار مهدی طارمی از دقیقه ٧٦ وارد زمین شد و توانست گل دوم تیمش را وارد دروازه حریف کند. این گل در شرایطی به ثمر رسید که طارمی در با احتساب بازی ایران برابر روسیه، در ۹ مسابقه متوالی گلزنی نکرده بود.

طارمی با این گل تعداد گل‌های خود را در لیگ پرتغال به عدد ۱۰ افزایش داد تا شانس خود را برای رسیدن به عنوان آقای گلی بیشتر کند.

مهاجم تیم ملی فوتبال ایران در دیدار رفت برابر چلسی در لیگ قهرمانان اروپا که منجر به شکست پورتو شد به دلیل اخراج در دیدار قبل غایب بود و انتظار می‌رود در بازی برگشت این مسابقه که روز سه شنبه این هفته برگزار می‌شود، حضور داشته باشد.

مهدی طارمی

مهدی طارمی لژیونر فوتبال ایران با انتشار یک توئیت به تصمیم گیری‌های کنفدراسیون فوتبال آسیا در قبال گرفتن حق میزبانی از ایران واکنش نشان داد.

طارمی نوشت: دارم به این فکر میکنم که تصمیمات‌ای اف سی علیه فوتبال ما کی تمام خواهد شد!

‌گرمای بحرین و چندین دلیل دیگه باعث میشه به این فکر کنم که چرا اونجا آخه!

مهدی طارمی، زننده گل اول پورتو در دیدار رفت مرحله یک هشتم نهایی لیگ قهرمانان اروپا، یکی از امیدهای اصلی پرتغالی‌ها در بازی برگشت در تورین بود. او در نیمه اول بازی برگشت نمایش خیره کننده‌ای داشت و با زدن یک توپ به تیرک و گرفتن یک پنالتی که منجر به گل اول تیمش شد، دومین بازیکن برتر زمین در پایان ۴۵ دقیقه بود.

مهدی طارمی

در نیمه دوم بازی اما به یک باره ورق برگشت و مهدی طارمی با دریافت کارت قرمز از زمین بازی اخراج شد. مهدی طارمی که در دقیقه ۵۲ از داور بازی کارت زرد دریافت کرده بود، دو دقیقه بعد در موقعیت آفساید قرار گرفت و پس از سوت داور به توپ ضربه زد تا قاضی سخت گیر هلندی، بورن کوییپرس با کارت زرد دوم او را جریمه کرده و از زمین بازی اخراجش کند!

مهدی طارمی

لحظه‌ای که طارمی کارت زرد دوم و سپس کارت قرمز را مقابل چشمانش دید، به خوبی می‌توانستیم بهت و حیرت را در چهره او مشاهده کنیم؛ او که انتظار چنین تصمیم سخت گیرانه‌ای را نداشت، به سرنوشت رابین فن پرسی، مهاجم سابق آرسنال دچار شد که چندین سال پیش در لیگ قهرمانان اروپا به همین دلیل از زمین بازی اخراج شده بود.

تیم‌های بارسلونا و آرسنال در مرحله هشتم نهایی لیگ قهرمانان اروپای سال ۲۰۱۱ در ورزشگاه نیوکمپ به مصاف هم رفته بودند که دقیقه ۵۵ آن دیدار، صحنه‌ای مشابه اخراج امشب طارمی را به همراه داشت. در آن صحنه، کمک داور اول آفساید رابین فن پرسی، مهاجم هلندی آرسنال را اعلام کرد، اما این بازیکن پس از به صدا درآمدن سوت داور به توپ ضربه زد. ماسیمو بوساکا، داور سوئیسی دیدار، بلافاصله کارت زرد دوم و سپس کارت قرمز را مقابل فن پرسی گرفته و او را از زمین بازی اخراج کرد.

فن پرسی که از این تصمیم داور شگفت زده شده بود، با نشان دادن جو ورزشگاه نیوکمپ که برخلاف این روزها، مملو از تماشاگر بود، سعی در قانع کردن بوساکا داشت که صدای بلند تماشاگر باعث شده که صدای سوت او را نشنود. البته داور بازی تصمیم خود را گرفته بود و فن پرسی از زمین بازی اخراج شد و آرسنال هم بازی را به بارسا واگذار کرده و از دور رقابت‌ها حذف شد.

در حالی که مهدی طارمی بعد از اخراج امشب خوب، با تعجب خطاب به داور بازی اظهارکرد که آیا این لیگ قهرمانان است؟ فن پرسی در مورد اخراج خود گفته بود: نمی‌توانم بفهمم او دیشب در ورزشگاه چه کار می‌کرد. فکر می‌کنم او یک شوخی بود. به بوساکا گفتم که ۹۵ هزار تماشاگر در حال پریدن بودند و من چگونه می‌توانستم صدای سوتش را بشنوم. به نظر من داور بازی را از بین برد.

​تیم فوتبال پورتو بامداد امروز در هفته بیست و یکم لیگ فوتبال پرتغال میزبان تیم اسپورتینگ بود که این بازی با نتیجه تساوی بدون گل به پایان رسید.

مسابقه دو تیم از این جهت اهمیت داشت که اسپورتینگ با ۱۰ اختلاف امتیاز نسبت به پورتو در صدر جدول لیگ پرتغال حضور دارد و پورتو می‌توانست با برد در این بازی، اختلافش را با صدر کاهش دهد اما تلاش دو تیم ثمری جز تساوی نداشت.

مهدی طارمی مهاجم ایرانی تیم پورتو از ابتدا در ترکیب این تیم حضور داشت ولی نتوانست در گلزنی موفق باشد.

طارمی که یکی دو موقعیت خوب گلزنی هم داشت، در پایان این مسابقه با انتشار پیامی از هواداران پورتو عذرخواهی کرد.

طارمی نوشت: «با عرض پوزش. امروز متاسفانه خوش شانس نبودیم. شخصاً فرصت گلزنی داشتم اما متاسفانه این اتفاق نیفتاد. با حمایت همه هواداران تا پایان خواهیم جنگید.»

درحال‌حاضر اسپورتینگ با ۵۵ امتیاز در صدر قرار دارد و پورتو با ۴۵ امتیاز دوم است. تیم براگا با یک بازی کمتر ۴۳ امتیازی است و در صورت برد در این هفته حتی می‌تواند پورتو را از رده دوم پایین بکشد.

مهدی طارمی

بازی چهارشنبه شب پورتو برابر یوونتوس دست کمی از یک بازی ایرانی برای ما ایرانی‌ها ندارد. بعد از مدت‌ها فوتبال ایران ستاره‌ای دارد که در رده‌های بالای لیگ قهرمانان حضور دارد و درخشش خیره کننده‌ای که در یکی دو فصل اخیر داشته است مایه مباهات بوده است. مهدی طارمی که در نخستین فصل حضور در پرتغال توانست هم اندازه آقای گل لیگ یعنی وینیسیوس گلزنی کند، در این فصل نیز ستاره اول تیمش پورتو بوده است.

گلزنی‌های مداوم طارمی باعث شده تا او خطری جدی برای حذف تیم یوونتوس باشد که اتفاقا با حضور آندره پیرلو، چهره تیم مدعی را حتی در لیگ ایتالیا ندارد.

شکست برابر ناپولی باعث شده است تا یوونتوس در رده چهارم جدول لیگ قرار داشته باشد ولی کریستیانو رونالدو متخصص گلزنی در لیگ قهرمانان منتظر کوچک‌ترین فرصت است تا بتواند یوونتوس را به مسیر پیروزی برگرداند.

البته پورتو نیز نسبت به فصل قلب افت داشته است و این هفته تساوی برابر بوایشتا باعث شد تا امیدهای این تیم برای رسیدن به اسپورتینگ صدرجدولی کمرنگ‌تر شود.

در دیگر دیدار سویا تیم چهارم لالیگا که این هفته هوئسکا را با یک گل از پیش روی برداشت در خانه دیدار رفت خود را برگزار می‌کند و به مصاف دورتموند می‌رود. سویا بعد از چلسی به عنوان تیم دوم راهی مرحله حذفی شد و برابر تیمی قرار خواهد گرفت که شرایط خوبی ندارد و فعلا در رده ششم جدول است و ممکن است حتی سهمیه لیگ قهرمانان را برای فصل بعد به‌دست نیاورد. دورتموند در خط حمله با حضور ارلینگ هالند مهاجم نروژی تیم زهرداری است ولی مشکلا دفاعی سبب شده است تا این تیم گل‌های زیادی دریافت کند و باید دید در این دیدار چه اتفاقاتی رخ خواهد داد.

دورتموند در مرحله گروهی به عنوان تیم نخست بالاتر از لاتزیو به مرحله حذفی لیگ قهرمانان راه یافت.

پورتو بامداد یکشنبه(۲۶ بهمن) در هفته نوزدهم لیگ یک پرتغال، برابر بواویشتا قرار گرفت که این دیدار با  تساوی ۲ بر ۲ به پایان رسید.

بواویشتا در نیمه نخست، بازی درخشانی به نمایش گذاشت و با پیروزی ۲ بر صفر به رختکن رفت. در دقیقه ۵۴ مهدی طارمی که در ترکیب اصلی پورتو حضور داشت اختلاف را به حداقل رساند. در حالی که میزبان به دنبال گل مساوی بود داور یک پنالتی به نفع این تیم اعلام کرد و سرجیو اولیویرا در دقیقه ۸۲ نتیجه را ۲ بر ۲ کرد.

دقایقی بعد داور دوباره یک پنالتی به نفع پورتو گرفت اما این‌بار ضربه اولیویرا به تیرک برخورد کرد. در دقیقه ۸۹ اوانیلسون گل سوم پورتو را به ثمر رساند اما داور به کمک VAR آن را مردود اعلام کرد. 

طبق خبرهای منتشر شده، پورتو مبلغ ۴ میلیون و ۷۲۵ هزار یورو برای ۸۵ درصد از انتقال طارمی که فصل قبل در تیم ریوآوه بازی می‌کرد، هزینه کرده است.

گران‌ترین خرید پورتو هم «اوانیلسون» مهاجم برزیلی با مبلغ ۸ میلیون و ۷۹۷ هزار یورو بوده است.

اوجوگو در گزارشی عنوان کرد که مهدی طارمی با درخشش خود توانسته به شخصیتی محبوب بدل شود و میزان بازدید کنندگان صفحات مجازی پورتو را افزایش دهد.

اوجوگو در خبری اختصاصی عنوان کرد که درخشش و موفقیت طارمی در پورتو باعث شده تا بسیاری از طرفداران ایرانی در صفحات مجازی پورتو را دنبال کنند و باعث افزایش بازدید شوند.

روزنامه پرتغالی عنوان کرد که طارمی به شدت از محبوبیت بالایی برخوردار بوده و همچنان در حال پیشرفت در این مسیر است. او توانسته دنبال کننده‌های زیادی را به باشگاه پورتو اضافه کند و باعث علاقه‌مند شدن طرفداران به این باشگاه شود. 

طارمی به عنصر اصلی پورتو لقب گرفته و توانسته در ۲۵ بازی برای این باشگاه  در ۲۰ گل به صورت مستقیم یا غیرمستقیم اثر گذار باشد.

مهدی طارمی

نخستین دیدار رفت نیمه نهایی جام حذفی پرتغال چهارشنبه شب بین دو تیم پورتو و براگا برگزار شد که این دیدار با تساوی یک بر یک به پایان رسید.

مهدی طارمی در دقیقه ۹ گل نخست بازی را به ثمر رساند. مهاجم ایرانی پورتو از اشتباه دروازه‌بان بهره برد و گل پیروزی تیمش را به نام خود ثبت کرد.

در نیمه دوم دو بازیکن پورتو اخراج شدند. ابتدا لوییس دیاس با دریافت کارت قرمز مستقیم زمین را در دقیقه ۷۰ ترک کرد و در دقیقه ۹۰ متئو اوریبه اخراج شد. پس از ۹ نفره شدن پورتو، براگا توانست نتیجه را یک بر یک کند.

مهدی طارمی از ریو آوه وارد فوتبال اروپا، جایی که با توانست با درخششی خارق العاده خیلی زود مورد توجه باشگاه‌های بزرگی چون پورتو قرار بگیرد.

طارمی در نخستین فصل خود در پورتو نیز بسیار مورد توجه قرار گرفته و در مصاحبه مفصلی که با نشریه دراگوس انجام داده فاش کرده که پیشنهاداتی از دیگر تیم‌های پرتغالی نیز داشته است.

طارمی گفت: “من پیشنهاداتی از بنفیکا و اسپورتینگ نیز داشتم، اما پورتو را انتخاب کردم چرا که آنها تیم بسیار قدرتمندی هستند و در ایران نیز از بنفیکا مشهورترند. بسیاری از هوادارانی که با آنها صحبت کردم، گفتند که پورتو را انتخاب خواهند کرد و ترجیح من هم پورتو بود. وقتی فصل قبل به پایان رسید و من در جمع بهترین گلزنان لیگ پرتغال قرار گرفتم، فکر کردم که اگر به پورتو بیایم می‌توانم حتی نمایش بهتری از زمان بازی در ریوآوه داشته باشم چرا که شانس‌های بیشتری خواهم داشت.

این تیم قهرمان است، در چمپیونزلیگ بازی می‌کند و جام می‌برد. این رویای من بود.”

طارمی ۲۸ ساله در ۲۷ بازی خود برای پورتو ۱۲ گل به ثمر رسانده. او پس از یک دوره بازی در قطر، در فصل ۲۰-۲۰۱۹ با پیوستن به ریوآوه پا به فوتبال اروپا گذاشت.

ستاره ایرانی پورتو افزود: “من همیشه به بازی کردن در اروپا فکر می‌کردم. می‌توانستم زودتر به اروپا بیایم اما مشکلاتی داشتم و این اتفاق رخ نداد. رویای من همیشه بازی در اروپا بود.

وقتی پس از جام جهانی سال ۲۰۱۸ در قطر بازی می‌کردم، پیشنهادات زیادی داشتم، اما آنها اجازه رفتن به من نمی‌دادند. بعدها که بازیکن آزاد شدم می‌دانستم که شاید بهترین زمان برای آمدن به اروپا نباشد، اما می‌خواستم امتحان کنم و ببینم چه اتفاقی می‌افتد، ببینم می‌توانم پیشرفت کنم؟ و همچنین می‌خواستم توانایی خودم را بسنجم.

من از ۲۱ یا ۲۲ سالگی این جاه طلبی را داشتم اما برای بازیکنان ایرانی خیلی سخت است که خیلی زود کشور را ترک کنند.

بعد به ریوآوه رفتم، فصل خیلی خوبی داشتم و وقتی آنجا بودم به خودم گفتم می‌توانم اینجا بهترین باشم، می‌توانم از این هم بیشتر پیش بروم. تمام تلاشم را کردم که در ریوآوه حرفه‌ای باشم و سپس به اینجا آمدم.”

مهدی طارمی

طارمی حاضر نیست در رقابت بر سر قهرمانی در لیگ پرتغال پا پس بکشد و تسلیم شود، هر چند می‌داند اگر اسپورتینگ در بازی بعدی خود پیروز شود، اختلاف پورتو با صدرنشین فعلی لیگ به ۸ امتیاز خواهد رسید.

طارمی در این باره اضافه کرد: “ما چند امتیاز از دست دایدم چرا که حضور همزمان در چندین رقابت بسیار دشوار بود، اما من معتقدم که در آینده به جایگاه واقعی خود خواهیم رسید.”

طارمی همچنین راجع به وفق یافتن به بازی در پورتو ضمن تمجید از کونسسائو، سرمربی پورتو، گفت: “من دوست ندارم نیمکت نشین باشم، و وقتی این اتفاق می‌افتد تمام تلاشم را می‌کنم تا پیشرفت کنم و بهتر شوم. در پورتو یا جاهای دیگر هم این اتفاق افتاده. من همیشه همه تلاشم را برای کمک به تیم می‌کنم، این یک موضوع فردی و یا خودخواهانه نیست. دوست دارم که سخت تلاش کنم و هر چیزی را که در توانم باشد بهبود ببخشم.

این به کار و تلاش خیلی زیادی نیاز دارد، کار تمام وقت و ثانیه به ثانیه. تلاش زیادی می‌طلبد و کاری عادی نیست. ما باید همیشه در بالاترین سطح خود باشیم که بازی کنیم.باید همیشه برای بازی کردن به سختی و با تمرکز و تلاش خیلی زیاد تمرین کنیم. خیلی سخت است، اما در عین حال خیلی هم خوب است. بهترین عملکرد ما را به نمایش می‌گذارد. برای بازیکنان خیلی خوب است چرا که به این طریق می‌توانیم پیشرفت کنیم.”

مدتی است که طارمی در حملات پورتو با مارگا همکاری می‌کند، همکاری که به بهترین وجه معنای پیراهن شماره ۹ طارمی را مشخص می‌کند.

مهدی راجع به مارگا گفت: “مارگا برای هر مهاجمی یک هم بازی خوب است. او سخت تلاش می‌کند، مدافعان را حسابی اذیت می‌کند و به دیگر مهاجمین نیز کمک می‌کند که گل بزنند. وقتی که مهاجمی برای توپ ومی دود و می‌جنگد، تقریبا می‌شود گفت جان مدافعان حریف را می‌گیرد. او بازیکن بزرگی است. گل می‌زند، پاس گل می‌دهد، او بسیار قدرتمند است.”

طارمی ضمن تحسین تونی مارتینز و اوانیلسون، دیگر هم بازی هایش در پورتو، افزود: “آنها بازیکنان خوبی هستند، جوان هستند و اگر تلاش کنند آینده خوبی در انتظارشان خواهد بود. آنها می‌توانند در سطح جهانی بدرخشند.”

دیدار مقابل براگا

مهدی طارمی

مهدی طارمی در حضور ۸۵ دقیقه‌ای خود گل دوم تیمش را با یک ضربه چکشی زیبا و تماشایی به ثمر رساند، اما اخراج دقیقه ۶۰ ژسوس کرونا کار را برای شاگردان کونسیسائو دشوار کرد و موجب شد آنها در دقایق پایانی و در عرض کمتر از ۱۰ دقیقه دو گل دریافت کرده تا بازی ۲ بر ۲ شود.

اما ستاره ایرانی پورتو در برابر براگا آمار شگفت‌انگیزی را از خود به ثبت رساند و در پایان به‌عنوان بهترین بازیکن زمین لقب گرفت.

طارمی به جز گلی که به ثمر رساند، در در طول بازی نیز بسیار تأثیرگذار ظاهر شد. او ۱۳ پاس دقیق را از خود به ثبت رساند و دو شانس گلزنی برای پورتو ایجاد کرد. همچنین دقت شوت او در این مسابقه ۱۰۰ درصد بود. مهدی دو پاس کلیدی برای هم‌تیمی‌های خود ارسال کرد و ۳۸ لمس توپ داشت. شگفت‌انگیزتر اینکه او مجموعا در ۱۴ دوئل به پیروزی رسید و در نبردهای تن به تن برتری و توپ را از دست نمی‌داد.

طارمی در این بازی مثل همیشه با جای‌گیری‌های عالی خود در موقعیت گلزنی یا دادن پاس‌های خطرناک قرار می‌گرفت و سه فرصت جدی با نبوغ این ستاره ایرانی به دست آمد که با بدشانسی او تبدیل به گل نشد.

طارمی پس از پیوستن به پورتو، نخستین بازی خود در لیگ برتر پرتغال را هم در هفته اول برابر براگا انجام داد که در دقیقه ۸۷ به زمین رفت و لحظاتی پس از ورودش به بازی توانست یک پنالتی بگیرد و شروع درخشانی در باشگاه جدیدش داشته باشد؛ پنالتی‌ای که البته تلس آن را زد و فرصت گلزنی را به مهاجم ایرانی نداد.

دیدار پیش رو با یوونتوس

مهدی طارمی

ستاره ایرانی پورتو که با عملکرد رو به پیشرفت و فوق‌العاده خود و مهم‌تر از همه گل‌هایی که می‌زند، تبدیل به یکی از محبوب‌ترین بازیکنان بازیکن تیمش شده، ۹ روز دیگر باید مقابل یوونتوس به میدان برود و هواداران باشگاه پرتغالی و همچنین فوتبال ایران امیدوار هستند تا او این آمادگی را در دیدار با حریف ایتالیایی هم حفظ کند و با آسیب دیدگی مواجه نشود.

البته باید یادآور شد روی هر دو گلی که پورتو دریافت کرد، په‌په کاپیتان و مدافع این تیم و بازیکن سابق رئال مادرید مقصر بود؛ او روی گل اول با عدم حضور در محوطه جریمه خودی و خروج از باکس دفاع تیمی و روی گل دوم با پاس اشتباه به بازیکن حریف، منجر به گل خوردن پورتو شد و براگا را صاحب یک امتیاز کرد.

په‌په در شرایطی این نمایش ضعیف را مقابل براگا ارائه داد و منجر به هدر رفتن سه امتیاز پورتو و کم اثر شدن درخشش طارمی شد که برتری در این دیدار می‌توانست فاصله آنها با براگا را به ۵ امتیاز افزایش دهد.

اگرچه پورتو با توقف در بازی برابر براگا تا حدودی از کورس قهرمانی عقب مانده، اما به طور قطع مهدی طارمی در ادامه فصل یکی از اصلی‌ترین امیدهای آنها به خصوص در لیگ قهرمانان اروپا برابر یوونتوس خواهد بود؛ بازیکنی که حضور در پورتو را با نیمکت نشینی‌های پیاپی آغاز کرد، اما حالا به یکی از ارکان اصلی تیم کونسیسائو تبدیل شده است.

مهدی طارمی

عنوان

منبع

مهدی طارمی گرون ترین بازیکن فصل پورتو شد
www.khoondanionline.com

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا