مجله زندگی

وزیر نیرو از مردم عذرخواهی کرد

وزیر نیرو از مردم عذرخواهی کرد

اردکانیان وزیر نیرو در اولین واکنش خود به قطع مکرر برق در تهران از مردم عذرخواهی کرد و دلیل اصلی خاموشی ها را شرح داد.

وزیر نیرو از مردم عذرخواهی کرد

اردکانیان وزیر نیرو در اولین واکنش خود به قطع مکرر برق در تهران از مردم عذرخواهی کرد و دلیل اصلی خاموشی ها را شرح داد.

به گزارش وقت صبح به نقل از فرارو؛ رضا اردکانیان در اولین واکنش نسبت به قطعی برق روزهای اخیر گفت: “فارغ از همه ادله‌ای که برای مضیقه در تامین برق کشور وجود دارد و در روز‌های گذشته توسط همکارانم توضیح داده شده، اما برخود وظیفه می دانم از همه مردم عذر خواهی کنم.”

وزیر نیرو افزود: «گرمای زود هنگام هوا و کاهش بارش ها دلیل اصلی قطع برق هاست.»

او همچنین وجود پشت پرده در قطعی برق را رد کرد . گفت: “هیچ پشت پرده و به اصطلاح خارجی‌ها پلن بی در خصوص قطعی‌های برق وجود ندارد.”

بیشتر بخوانید: بحران بی برقی از کجا شکل گرفت؟

وزیر نیرو تاکید کرد هیچ حمله سایبری به صنعت برق نگرفته است. او افزود “صادرات برق به کشورهای اطراف دلیل قطع برق نیست چرا که در برخی روزها میزان صادرات ناچیز و یا حتی به صفر می‌رسد.”

اردکانیان با بیان اینکه “اطلاعات دقیق و کارشناسانه را در اختیار تمام مردم قرار خواهیم داد” گفت: «جنگ اقتصادی دشمن توام با جنگ روانی هم هست و تلاش می کنیم در مسیر طراحی شده برای تامین آب و برق مطمئن در کشور قدم برداریم.»

وزیر نیرو گفت: «ظرفیت نصب شده ما 85 هزار و 313 مگاوات است که از این مقدار 12 هزار مگاوات ظرفیت نیروگاه های برق آبی است. با توجه به وضعیت نیروگاههای غیر آبی ما، عمر و راندمان آنها، که بستگی و تابعی از دما و ارتفاع است، از اینرو در تابستان از نیروگاههایمان به جز آبی ها 50 هزار مگاوات ظرفیت عملی تولید برق داریم.

لذا در بهترین شرایط مجموع تولید عملی کشور حدود 60 هزار مگاوات است که ما امسال برای تابستان با واحدهای جدید و آمادگی واحدهای قدیمی، روی عدد 60 هزار مگاوات می توانستیم در شرایط نرمال حساب کنیم اما کاهش بارش ها که حدود 55 درصد کاهش داشتیم موجب شد در نیروگاههای آبی با 3500 مگاوات کاهش ظرفیت عملی مواجه باشیم با این وجود انتظار ما وجود 56 هزار و 500 مگاوات ظرفیت عملی تولید بود.»

او گرمای زودرس را عامل اصلی کمبود برق دانست و گفت: “در فروردین افزایش دمای 5 درجه و در اردببهشت افزایش دمای 3 درجه داشتیم که هم روی توان خروجی نیروگاهها و هم استفاده زودتر از وسایل سرمایشی را با دنبال داشت‌.”

اردکانیان در خصوص استفاده از رمزارزها و تاثیر آن در بحران برق گفت: «الان بالغ بر حدود 321 مگاوات مجوز تولید رمز ارز داریم. در مجموع انرژی الکتریسیته ای که برای تولید رمز ارز در جهان مصرف می شود حدود 10 درصد آن در ایران هست که این رقم در ایران 2000 مگاوات هست. گزارشها نشان می دهد در اماکن مختلفی تولید غیرمجاز رمز ارز در حال انجام است.»

وزیر نیرو درباره کارهای انجام شده برای کنترل بحران برق گفت: “در دو ماه اول سال مواجه با افزایش مصرف برق شدیم، بالاترین اوج بار ما در فروردین و اردیبهشت در خانه 40 هزار مگاوات بوده است. امسال این اوج بار به حدود 55 هزار مگاوات رسید که همه آن رمز ارز نبود. پیش بینی خشکسالی و پیش بینی رشد مصرف را داشتیم و بیش از 300 هزار موافقت نامه با مصرف کنندگان عمده داشتیم که واحدهای تولیدی به عبور از اوج بار کمک کنند.”

او افزود: “1000 مگاوات نیروگاه اتمی هم که وارد دوره تعمیرات بود، اوایل بامداد دیروز وارد مدار شد و طی روزهای آتی به ظرفیت نهایی اش می رسد و واحدهای بخار که دوره تعمیرات سالیانه شان را طی می کنند یک به یک وارد مدار می شوند. تا 15 خرداد اکثریت واحدهایی که به تعمیرات سالیانه رفتند به مدار بازگردند.”

او تاکید کرد به جز یکی دو روز اول که دچار اختلال در برنامه ها شدیم و عذرخواهی می کنیم، امیدواریم در روزهای آینده رفع شود‌. قطعا ما می توانستیم پیش بینی کنیم.

اردکانیان با بیان اینکه می گویند در برنامه ششم بایستی 25 هزار مگاوات ظرفیت جدید می آوردیم.، گفت: «با آنچه تاکنون به بهره برداری رسیده و امسال بهره برداری می شود 57 درصد این برنامه محقق می شود. اما سوال بعدی از روی انصاف این است که الزامات 25 هزار مگاوات چه بوده است؟ از مجموعه منابع مالی مدنظر برای اجرای این طرح ها 15 هزار و 170 مگاوات را با 9 میلیارد یورو باید با فاینانس خارجی می ساختیم که تمام برنامه فاینانس ما به خاطر تحریم ها متوقف شد. سدهای بزرگی که نیروگاههای برق آبی بزرگی داشتند به خاطر نبود فاینانس خارجی اجرا نشد‌.»

وی افزود: هوا همراهی خوبی دارد، کمی از گرما کاسته شده و واحدهای در تعمیرات به مدار می آیند و امیدواریم مثل همیشه مردم همراهی داشته باشند و همکاران ما هم با نظم بیشتری برنامه ها را پیاده سازی کنند تا در ایامی که مردم آماده حضور پرشور در عرصه انتخابات می شوند، شرایط بهتر شود.

در حالیکه برای چند روز شهر تهران و استان های مختلف جدول منتشر شده است، روز گذشته رییس قوه قضائیه دستور پیگیری بحران قطعی برق را صادر کرد. ابراهیم رئیسی از دادستانی و سازمان بازرسی کل کشور خواست این موضوع را پیگیری کنند.

مجلس شورای اسلامی نیز هفته دیگر قطعی برق را در دستور کار خود قرار می دهد. محمد باقر قالیباف رییس مجلس در این باره گفت: «وزارت نیرو درباره موضوع قطع برق باید پاسخگوی کمیسیون انرژی و صحن مجلس باشند.»

منبع

وزیر نیرو از مردم عذرخواهی کرد
www.vaghtesobh.com

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا