گزارش تسنیم از اولین روز سی‌وهشتمین جشنواره‌ جهانی فیلم فجر+ فیلم

گزارش تسنیم از اولین روز سی‌وهشتمین جشنواره‌ جهانی فیلم فجر+ فیلم

اولین روز از سی‌وهشتمین جشنواره جهانی فیلم فجر در حالی برگزار شد که حناچی شهردار تهران که برای تماشای فیلم مرمت‌شده کیانوش عیاری آمده بود، تنها جلسه‌اش را با مدیران جشنواره برگزار کرد و بدون تماشای فیلم رفت.

گزارش تسنیم از اولین روز سی‌وهشتمین جشنواره‌ جهانی فیلم فجر+ فیلم

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، سی‌وهشتمین جشنواره جهانی فیلم فجر، در نهایت بعد از یک سال وقفه به علت همه‌گیری ویروس کرونا، دیروز 5 اردیبهشت به دبیری محمدمهدی عسگرپوردر سینما چارسو آغاز به کار کرد.

اولین نکته قابل توجه در اولین روز برگزاری جشنواره، رعایت دستوراالعمل‌های بهداشتی جشنواره بود که با نظارت خوبی توسط دست‌اندرکاران جشنواره انجام شد هرچند که تعداد حاضران در جشنواره کمتر از میزانی بود که انتظار می‌رفت و همین کار را برای جشنواره‌ای که شعار “ایمن برگزار می‌کنیم” را دارد، راحت‌تر کرده بود.

موضوع دیگر اینکه امسال جشنواره میهمانان خارجی ندارد و فیلمسازان تنها از طریق فضای مجازی با جشنواره ارتباط برقرار می‌کنند. بخش دارالفنون نیز همان‌طور که اعلام شده بود برگزار نمی‌شود اما دیگر بخش‌های جنبی جشنواره سر جای خود قرار دارد.

اما مسئله قابل نقد جشنواره افتتاحیه رسمی آن با فاصله 8 ساعته از آغاز اکران فیلم‌ها درساعت 19، همراه با نمایش نسخه مرمت شده فیلم “آن سوی آتش” کیانوش عیاری بود. البته در این مراسم دبیر جشنواره خبر خوب پیوستن جشنواره جهانی فیلم فجر، به فهرست جشنواره‌های فیاپف را داد که مورد استقابل سینمادوستان قرار گرفت.

اما دیروز در جشنواره هشت فیلم ایرانی در کنار فیلم‌های خارجی اکران شد که مورد استقبال‌ترین آن فیلم شهربانو ساخته مریم بحرالعلومی بود که در بخش ملی جشنواره فیلم فجر پذیرفته نشده بود، اما در این جشنواره حضور پیدا کرد و ساعات پایانی جشنواره اکران شد. هرچند که بازیگران اصلی فیلم یعنی فرشته صدرعرفایی و گلاره عباسی به جشنواره نیامدند. فیلم‌های دیگری مانند مستند ایساتیس به کارگردانی علیرضا دهقان، صحنه‌زنی ساخته علیرضا صمدی و بوتاکس به کارگردانی کاوه مظاهری نیز از دیگر فیلم‌های اکرانی جشنواره بودند.

محسن جعفری‌راد منتقد و مستندساز درباره فیلم‌هایی که در اولین روز از جشنواره دیده بود، گفت: «فیلم ایساتیس فیلمبرداری شکیل و فرم بصری غنی دارد و از تحقیق و پژوهش عالی برخوردار است. صحنه‌زنی نیز از فیلم‌های تجاری محسوب می‌شود. بازی بهرام افشاری در آن دیدنی است و نگاه خیره‌ای در فیلم دارد که در کارهای قبلی شاهد نبودیم. بوتاکس که اولین فیلم بلند کاوه مظاهری بعد از ساخت فیلم‌های کوتاه اوست، بازی جذابی از سوسن پرور دارد که واقعا باید به او برای اینچنین بازی گرفتن تبریک گفت.»

اما هنوز برخی از منتقدین در فضای مجازی جشنواره جهانی فیلم فجر را به علت جدا شدنش از بخش ملی مورد نقد قرار می‌دهند؛ اما امیر اسفندیاری معاون جشنواره در  پاسخ می‌گوید: جدایی بخش جهانی جشنواره فیلم فجر از ملی آن از همان ابتدا حرف و حدیث‌هایی داشت. من نیز از جنبه‌هایی با آن مخالف بودم و صحبت‌هایی هم در این باره داشتم. اما اصلی‌ترین نقد به همراهی این دو بخش این بود که بخش بین‌الملل زیر سایه بخش ملی گم می‌شد. البته برگزاری بخش جهانی در این بازه زمانی نیز از سوی من مورد نقد است زیرا که با برگزاری جشنواره‌های دیگر تداخل زمانی داشت و اینکه همراهی این دو بخش با یکدیگر مزایایی داشت که دیگر نیست. اما در هر حال زمانه عوض شده است و جشنواره جهانی فیلم فجر تغییراتی کرد و به استانداردهای جهانی نزدیک شد. آن‌قدر که توانستیم جزو جشنواره‌های فیاپف قرار بگیریم.

اما از حاشیه‌های دیروز جشنواره می‌توان به حضور شهردار تهران اشاره کرد که برای تماشای فیلم کیانوش عیاری آمده بود اما تنها توانست جلسه‌اش را با مدیران جشنواره برگزار کند و به علت کار فوری که برای او پیش آمده بود رفت. نبودن مکان مشخصی برای اصحاب رسانه برای انجام کارهای خبری نکته قابل انتقاد دیروز بود خصوصاً وقتی که تنها اعضای خبری ستاد جشنواره محل مشخصی برای انجام کارهای خبری داشتند.

انتهای پیام/

منبع خبر

گزارش تسنیم از اولین روز سی‌وهشتمین جشنواره‌ جهانی فیلم فجر+ فیلم
www.tasnimnews.com

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا