مجله

۱۹ سپتامبر، بدلیل تدفین ملکه تعطیل رسمی فدرال خواهد بود / کبک تعطیلی استانی ندارد

ترودو با نخست وزیر انگلیس و دیگر رهبران جهان پیش از مراسم خاکسپاری ملکه دیدار می کند

ترودو با نخست وزیر انگلیس و دیگر رهبران جهان پیش از مراسم خاکسپاری ملکه دیدار می کند

نخست وزیر جاستین ترودو روز یکشنبه با همتای بریتانیایی خود و دیگر رهبران جهان در لندن دیدار کرد، در حالی که صحبت ها در مورد اقتصاد و جنگ در اوکراین در کنار تدارکات غم انگیز برای تشییع جنازه ملکه الیزابت جای گرفت.

ترودو حدود 40 دقیقه در اوایل بعد از ظهر در خیابان داونینگ 10 برای ملاقات با لیز تراس سپری کرد.

رهبران سراسر جهان برای عزاداری طولانی‌ترین پادشاه بریتانیا به لندن سفر کرده‌اند. در حالی که تمرکز این سفر مراسم تشییع جنازه روز دوشنبه است، ترودو همچنین برای دیدار با رهبران دیگر از جمله تراس و نخست وزیر استرالیا آنتونی آلبانیز وقت گذاشت.

در یک کنفرانس خبری بعدازظهر، او گفت که جنگ جاری در اوکراین در دستور کار ملاقات او با تراس پس از تسلیت برای از دست دادن ملکه بود.

او گفت: «بدیهی است که بریتانیا و کانادا دو کشور قدرتمند در حمایت از اوکراین و عقب‌نشینی در برابر اقدامات غیرقانونی روسیه بوده‌اند که به طور فزاینده‌ای به وضوح شامل جنایات جنگی می‌شود.»

ترودو به یک محل دفن دسته جمعی در نزدیکی یک شهر بازپس گرفته شده در شمال شرقی که قبلاً توسط نیروهای روسیه اشغال شده بود، و همچنین گزارش های قبلی از کشتار و شکنجه در بوچا در خارج از پایتخت اوکراین، کیف، اشاره کرد. وی خواستار پاسخگویی روسیه و رئیس جمهور آن شد.

ترودو گفت: «ولادیمیر پوتین، حامیانش و ارتش روسیه باید به خاطر جنایاتی که در اوکراین مرتکب می شوند و ادامه می دهند، مورد بازخواست قرار گیرند».

نخست وزیر گفت که او و همتای بریتانیایی اش همچنین درباره تورم و مذاکرات برای توافق تجاری کانادا و بریتانیا که به گفته او “به خوبی پیش می رود” گفتگو کردند.

ملاقات ترودو با آلبانیایی در هتلی در لندن انجام شد.

او گفت که رهبران دو کشور در زمان «تأمل و تسلیت» با یکدیگر دیدار کردند، اما موضوعات مهمی نیز برای گفتگو داشتند.

او پیشنهاد کرد که این نشست شامل بحث در مورد تغییرات آب و هوا، مسائل ژئوپلیتیکی و رشد اقتصادی باشد.

ترودو همچنین قرار بود روز یکشنبه قبل از شرکت در مراسم تشییع جنازه ملکه، نخست وزیر اوکراین، دنیس شمیال، ملاقات کند و در یک پذیرایی عصرانه در کاخ باکینگهام شرکت کند.

ترودو پادشاه فقید را به دلیل “70 سال خدمات فوق العاده به کانادا” و توانایی او در برقراری ارتباط با مردم تحسین کرد.

او گفت: “هر بار که با اعلیحضرت ملاقات می کردم، سخاوت و مهربانی او آن لحظه را به مهم ترین لحظه تاریخ تبدیل می کرد.” او راهی برای برقراری ارتباط و برقراری ارتباط با هر کسی که با او ملاقات می کرد، و ارتباط با جمعیت و افرادی که او را فقط در تلویزیون می دیدند، داشت.»

ترودو این سوال را در مورد اینکه آیا مرگ حاکم محبوب زمان مناسبی برای بازنگری در پیوندهای کانادا با سلطنت است یا خیر پاسخ داد – پیشنهادی که توسط کاترین مک کنا وزیر سابق محیط زیست در یک توییت تکرار شد.

او گفت که در حالی که «همیشه لحظاتی برای تأمل وجود دارد»، کانادایی ها از او انتظار داشتند که روی مسائل دیگری مانند اقتصاد، هزینه زندگی، مسکن و تغییرات آب و هوایی تمرکز کند.

ژان کرتین، یکی از چهار نخست وزیر سابق که همراه با ترودو به عنوان بخشی از هیئت کانادایی به لندن سفر می کرد، ملکه را فردی با “قدرت ستاره” توصیف کرد که برای او احترام قائل بود.

زمانی که داستانی درباره خواندن سرود ملی ملکه در مناطق شمال غربی در سال 1970 تعریف کرد، خنده‌اش را جلب کرد، اما متوجه شد که کلمات انگلیسی را نمی‌داند.

گفت: عرق کرده بودم. همسرم هرگز در طول عمرش اینقدر خجالتی نبوده است.

او گفت که تابستان سال بعد با شاهزاده چارلز ملاقات کرد و به او گفتند که آواز “O Canada” به “بخشی از فولکلور سلطنتی” تبدیل شده است.

مارک توکسبری، شناگر سابق برنده مدال طلا که بخشی از هیئت کانادایی است، گفت که شرکت در این مراسم به معنای چیزی “تقریبا فراتر از گفتار” است.

توکسبری، که در تمرین مراسم تشییع جنازه شرکت کرده بود، گفت: «حتی قدم زدن در کلیسای وست مینستر، قدم زدن در میان برخی از قبرهای برخی از دانشمندان و داروین، وای، این مکان مقدس است.

“برای آنچه قرار است اتفاق بیفتد، احترام و تشریفات زیبایی وجود دارد.”

او گفت که او و ساندرا اوه، بازیگر، در مراسمی در خانه کانادا در لندن در روز شنبه در Order of Canada سرمایه گذاری کردند – که پیش نیاز پوشیدن لباس رسمی در مراسم تشییع جنازه بود. وی افزود: مراسم قبلی به دلیل کووید-19 به تعویق افتاد.

مورگان لوری، روزنامه کانادایی

ما را در فیس بوک لایک کنید و ما را دنبال کنید توییتر.

خانواده سلطنتی جاستین ترودو

دیدار نخست‌وزیر جدید انگلیس با بایدن لغو شد

دفتر لیز تراس روز شنبه اعلام کرد که گفت‌وگو از پیش‌ برنامه‌ریزی شده روز یکشنبه میان این نخست‌وزیر جدید انگلیس و جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا لغو شده است.

دیدار نخست‌وزیر جدید انگلیس با بایدن لغو شد

 الیزابت دوم، ملکه انگلیس در تاریخ ۸ سپتامبر درگذشت و اکنون سفر گروهی از رهبران جهان به مراسم تشییع جنازه او فرصتی را برای لیز تراس، نخست‌وزیر جدید انگلیس ایجاد کرده است تا از نظر دیپلماسی امتیاز ویژه‌ای به‌دست آورد.

با این حال، دفتر لیز تراس روز شنبه اعلام کرد که گفت‌وگو از پیش‌ برنامه‌ریزی شده روز یکشنبه میان این نخست‌وزیر جدید انگلیس و جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا لغو شده است.

“داونینگ استریت” هیچ توضیحی درخصوص لغو این دیدار حضوری ارائه نداد. تراس و بایدن قصد دارند “یک جلسه کامل دوجانبه” را روز چهارشنبه – هنگامی که هر دو برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک حضور خواهند داشت – برگزار کنند. مراسم تشییع جنازه ملکه الیزابت هم برای روز دوشنبه برنامه‌ریزی شده است.

بایدن، از اولین رهبرانی که حضورش در مراسم تشییع جنازه ملکه را تایید کرد، بعد از ظهر روز شنبه کاخ سفید را به مقصد لندن ترک کرد. مشخص نیست که چه کسی گفت‌وگو میان بایدن و لیز تراس را لغو کرد اما گزارش شد که هنگام اعلام این خبر، جو بایدن سوار ایر فورس وان (هواپیمای ریاست جمهوری آمریکا) شده بود.

لیز تراس پیشتر با آنتونی آلبانیز، نخست وزیر استرالیا و جاسیندا آردرن، نخست‌وزیر نیوزیلند گفت‌وگو کرده است. وی همچنین با محمد بن زاید آل نهیان، رئیس امارات گفت‌وگو کرد و همچنین عصر شنبه با محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان گفت‌وگوی تلفنی داشت. دیدارهای لیز تراس با مایکل مارتین، نخست وزیر ایرلند، جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا و آندژی دودا، رئیس جمهوری لهستان نیز طبق برنامه پیش رفتند.

جو بایدن در پیام تبریکش به مناسبت انتصاب لیز تراس به عنوان نخست‌وزیری جدید انگلیس در ۶ سپتامبر گفته بود که به دنبال تعمیق “روابط ویژه” میان ایالات متحده و انگلیس است و مشتاق است تا با همکاری یکدیگر بر روی “چالش‌های جهانی” از جمله “حمایت اوکراین در برابر روسیه” فعالیت کنند. تراس هم در پاسخ از روابط میان ایالات متحده – انگلیس به عنوان “رابطه‌ای ویژه اما نه اختصاصی” یاد کرد.

۱۹ سپتامبر، بدلیل تدفین ملکه تعطیل رسمی فدرال خواهد بود / کبک تعطیلی استانی ندارد

در یک نشست خبری در نیوبرانزویک جاستین ترودو اعلام کرد به دلیل برگزاری مراسم تدفین ملکه، روز دوشنبه ۱۹ سپتامبر تعطیل رسمی فدرال خواهد بود.

۱۹ سپتامبر، بدلیل تدفین ملکه تعطیل رسمی فدرال خواهد بود / کبک تعطیلی استانی ندارد

۱۹ سپتامبر، بدلیل تدفین ملکه تعطیل رسمی فدرال خواهد بود / کبک تعطیلی استانی ندارد

به گفته نخست وزیر جاستین ترودو به دلیل برگزاری مراسم تدفین ملکه الیزابت دوم در بریتانیا، روز دوشنبه ۱۹ سپتامبر تعطیل رسمی و عزاداری فدرال خواهد بود.

به گزارش رسانه هدهد کانادا، ترودو که در یک نشست خبری در نیوبرانزویک سخن می‌گفت افزود:

ما با استان‌ها و مناطق کار خواهیم کرد تا ببینیم که در این زمینه همسو هستیم.

اعلام فرصتی برای کانادایی‌ها برای عزاداری در روز دوشنبه بسیار مهم است. بنابراین به نوبه خود، ما به کارمندان فدرال اطلاع خواهیم داد که روز دوشنبه آینده روز عزای عمومی خواهد بود.

قرار است ترودو و فرماندار کل ژنرال مری سایمون هر دو برای مراسم تشییع جنازه ملکه به بریتانیا سفر کنند. اما نخست وزیر گفت که سایر کسانی که برای شرکت در این مراسم به آن‌ها ملحق خواهند شد در دست بررسی هستند.

وی تصریح کرد:

دولت فدرال با دولت بریتانیا و دفاتر رهبران اپوزیسیون برای تصمیم گیری در مورد اینکه چه کسانی هیئت مقامات کانادایی را تشکیل دهند، در حال مذاکره است.

سایر کشورهای مشترک المنافع قبلاً تعطیلاتی را به احترام تدفین ملکه و درگذشت او اعلام کرده‌اند از جمله بریتانیا روز دوشنبه برای مراسم تشییع جنازه تعطیل بود. همچنین استرالیا و نیوزلند به ترتیب ۲۲ و ۲۶ سپتامبر را روز تعطیل رسمی اعلام کرده‌اند.

فرانسوا لوگو، نخست‌وزیر کبک، روز سه‌شنبه به خبرنگاران گفت که روز تشییع ملکه، روز ادای احترام به وی است، اما کبک تعطیلی استانی ندارد.

وی با بیان اینکه قبل از اینکه کبکی‌ها به پای صندوق‌های رای بروند در ۳ اکتبر به مبارزات انتخاباتی خود ادامه خواهد داد اظهار داشت:

فدراسیون تجارت مستقل کانادا (CFIB) از استان‌ها درخواست که روز دوشنبه را تعطیل رسمی قرار ندهند، زیرا اعلام این تعطیلات با این فرصت کم به مشاغل کوچک فشار زیادی وارد می‌کند.

دن کلی، رئیس CFIB در بیانیه‌ای که روز سه‌شنبه منتشر شد، نوشت:

کسب‌وکارهای کوچک در حال حاضر با کمبود نیروی کار دست و پنجه نرم می‌کنند. و ملزم کردن آن‌ها به تعطیلی برایشان بسیار پرهزینه خواهد بود یا منجر به کاهش بهره‌وری یک روزه آن‌ها می‌شود.

کانادا هنوز در میانه سوگواری رسمی خود برای طولانی‌ترین سلطنت کشور است و مراسم بزرگداشتی در اتاوا پس از مراسم تدفین ملکه در روز دوشنبه برنامه ریزی شده است. مراسم بزرگداشتی نیز در کلیسای جامع مسیح با حضور مقامات دولتی و مقامات بلندپایه، رژه نیروهای مسلح کانادا، پلیس سواره نظام سلطنتی و پرواز یک جت جنگنده CF-18 برگزار خواهد شد.

اعضای پارلمان نیز روز پنجشنبه، ۱۵ سپتامبر، برای ادای احترام به ملکه الیزابت دوم، به اتاوا می‌روند.

این فراخوان ویژه مجلس عوام پیش از افتتاحیه نشست پاییزی برگزار می‌شود که یک روز به تعویق افتاده است، تا ۲۰ سپتامبر به منظور تطبیق با مراسم تشییع جنازه و مراسم بزرگداشت کانادایی برگزار شود.

منبع: سی‌تی‌وی

ببینید | آوازخوانی جاستین ترودو در لندن دو روز پیش از تشییع جنازه ملکه

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا